Села му се налути на Заев, не доаѓа на средба

Од:

Лидерот на Алијансата за Албанците , Зијадин Села одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше да разговараат за консензуален кандидат за претседател. Одлуката на Села следува откако министерството за образование ги одзеде ингеренциите на градоначалникот на Гостивар , Арбен Таравари да именува и разрешува директори на училиштата. За Алијансата за Албанците ваквата одлука е политичка, а Таравари побара премиерот Заев да го разгледа целиот случај.

„Оваа одлука дојде од централната власт, т.е. од партиите ДУИ и СДСМ (иако верувам дека вторава нема голема улога во одлукава). Морам да истакнам дека од страна на нашата општина, и покрај лошите услови нема никаква повреда која води кон ваква флагрантна одлука“, обвини Таравари на „Фејсбук“.

Од СДСМ потврдија дека денеска нема да се одржи средбата Заев-Села, а за утре најавија дека премиерот ќе се сретне со лидерот на Беса , Билал Касами. Претходно Заев се сретна со Ахмети, Тачи и Гаши со кои се договори консултациите да продолжат во партиските органи за тоа кој би можел да биде консензуален претседателски кандидат.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев во Чегране: Правиот пат ќе не однесе во Европа, а Европа ќе ни ја донесе дома

Ана Ололовска

Заев повика работните групи денеска да почнат преговори за законот за ЈО, Мицкоски бара прво да се прифатат нивните забелешки

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Aпсурдни се нападите на Мицкоски по инструкции од Будимпешта

Предраг Петровиќ

Заев: Предлог законот за јавно обвинителство е структурно и системско решение, сега и требаме сите на државата

Предраг Петровиќ

Заев: Барам чист мандат за да се покажеме на економски план

Заев бара двотретинско мнозинство за Законот за Јавно обвинителство

Ана Ололовска