Села ја прифати поканата од Заев за лидерска средба

Од:

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села ја прифати поканата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев да учествува на лидерска средба во петок.

Од Кабинетот на Села наведуваат дека ќе учествуваат на средбата и оти ќе презентираат свои предлози и идеи за прашањата за кои ќе се дискутира.

-Добро е што премиерот почнал да ја чувствува вистинската сила на Алијансата за Албанците. Отсекогаш сме мислеле дека вакви лидерски средби треба почесто да се свикуваат кога станува збор за чувствителни државни прашања. Ќе ја прифатиме поканата и сигурно ќе учествуваме во неа со наши предлози и идеи за прашањата за кои ќе се дискутира, стои во информацијата испратена од Кабинетот на Села.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Алијанса за Албанците бара оставка од Дескоска за смртта на зaтвореникот од Куманово

Габриела Димковиќ-Мишевска

Алијанса за Албанците: Со години ДУИ ги бара гласовите на Албанците за проекти што дури и не се започнати

(ВИДЕО) Рашиди: Причините за недобивањето датум за преговори е што нема реформи дома

Ана Василевска

(ВИДЕО) Заев: СДСМ води на анкетите пред ВМРО ДПМНЕ, јасно е, со коалицијата сме фаворити на изборите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Гаши: Очекувам промени по 12-ти април, особено во албанскиот блoк

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Села: Изборите не го попречуваат пописот, уште подобро ако се одржи тогаш

Габриела Димковиќ-Мишевска