Се чисти депонијата во Бутел

Од:

Инспекторатот на Град Скопје во соработка со МВР, јавното претпријатие „Комунална хигиена“ и јавното претпријатие „Улици и патишта“ денеска почнуваат акција за расчистување на дивата депонија во општина Бутел, информира Град Скопје, преку соопштение.

Депонијата беше лоцирана при вонреден инспекциски извршен на 26.07.2019 година. На лице место беше констатирано незаконско депонирање на комунален отпад, градежен шут и земја. За оваа дива депонија за првпат во историјата на Град Скопје е поднесена кривична пријава за неовластено фрлање смет врз основа на Кривичниот законик.“, се наведува во соопштението.

Акцијата на расчистување на дивата депонија и враќање на теренот во првобитна состојба почна денеска бидејќи не се пристапи со извршување на издаденото решение и рокот за расчистување од Градскиот инспекторат, а лицето против кое е поднесена кривична пријава ќе ги сноси трошоците за расчистувањето на дивата депонија, додаваат од Град Скопје.

Оттаму информираат дека засилените контроли на Градскиот инспекторат ќе продолжат и во наредниот период со цел спречување на несовесно постапување со отпадот и создавање на диви депонии кои ја загрозуваат животната средина.

Би можело да ве интересира

Шилегов: Новиот в.д. директор на „Дрисла“ денеска ја презема функцијата

А1он

Гори депонијата Мелци во Кавадарци

Жители на Ѓорче Петров стравуваат од Чернобил: Протест против депонија и барање за чист воздух

Заев: Дивите депонии се неодговорност на институциите, градоначалниците и инспекциите

Ана Ололовска

Еко Герила: Општините често не постапуваат по пријавите на граѓаните за еколошка несовесност

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пропадна акцијата за чистење на депонијата, Бутел и натаму се дави во ѓубре

Габриела Димковиќ-Мишевска