СДСМ: Не успеа блокадата на Мицкоски

Од:

Пропаднаа обидите за блокада на Собранието од страна на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ по налог на Христијан Мицкоски. Дневниот ред се усвои и Собранието продолжува со работа и покрај тоа што два дена се потрошија на нивните бесмислени предлози велат од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

– Во време на најголема светска економска и енергетска криза, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ заради лични интереси на Мицкоски го блокираат Собранието наместо да работат за граѓаните кои им дале доверба. СДСМ, заедно со парламентарното мнозинство работи за граѓаните, ќе ги надминеме сите блокади и опструкции од ВМРО-ДПМНЕ и сите законски решенија од интерес на граѓаните ќе бидат донесени. СДСМ и парламентарното мнозинство нема да дозволат блокадите на ВМРО-ДПМНЕ да нанесат штета врз граѓаните и државата. Во време на светска економска криза, Собранието мора да биде функционално, брзо и ефикасно да носи решенија кои значат помош за граѓаните и домашната економија порачуваат преку соопштение од СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Езерцата во Градски парк неисчистени со месеци, Арсовска ги претвори во извор на зараза

Кузеска: СДСМ нема да дозволи да се блокира државата заради фотелјата на Мицкоски

Стоилковски: Ковачевски бега од лидерска средба за да не се отвори прашањето за предвремени избори

СДСМ: Собранието функционира, не успеа блокадата на Мицкоски

ВМРО-ДПМНЕ: Највисока инфлација во Македонија од 1995 година

Ковачевски: Собранието не е супермаркет каде што некој ќе одлучува кој закон ќе помине кој нема

Катерина Павлова-Николовска