СДСМ и ДУИ не го поддржуваат барањето на Мицкоски изборите да се одржат во септември

Од:

Предлогот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изборите да се одржат на крајот од август, односно септември, не е прифатлив за лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој на лидерската средба посочил дека тогаш се очекува нов пик, а тоа е поголем ризик за здравјето на граѓаните, брифираат за „А1он“, партиски извори од лидерската средба.

Аргументите на Заев се прифатливи и за ДУИ, кои го поддржале на средбата.

Исто така, Заев му рекол на Мицкоски дека изборите во септември, значат загрозување на здравјето, демократијата, но и економијата, бидејќи тоа е долг период без Собрание, што е неодговрна постапка.

Претходно, Мицкоски, на лидерската средба ги спорел документите доставени од Комисијата за заразни болести, ДИК и ОБСЕ/ОДИХР, иако тие се сериозен аргумент изборите да се одржат што е можно побрзо.

Би можело да ве интересира

Усогласување на владината програма и распределба на кадри во преговорите меѓу СДСМ и ДУИ

Ана Ололовска

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ бара Антикорупциската да отвори случај за финансирање на изборната кампања на СДСМ

А1он

Уште пет дена за договор за нова влада

А1он

СДСМ: Продолжуваат разговорите за нова влада со полн четиригодишен мандат

А1он

СДСМ тврди дека преговара за Влада со стабилно мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ бара да ги кажат имињата на партиите

А1он

ДИК изгласа да се зголемат надоместоците на избирачките одбори за 100 проценти

А1он