На референдум ќе се одлучува за судбината на ГТЦ

Од:

Општина Центар и граѓанската иницијатива „Го сакам ГТЦ“ започнуваат нова иницијатива за распишување на референдум за судбината на Градскиот трговски Центар.

За утре е закажана прес конференција на која градоначалникот Андреј Жерновски и претставници на граѓанската иницијатива ќе ја образложат идејата за распишување на референдум како можност за спас на ГТЦ од негово облекување во барок.

Граѓаните преку оваа најавтентична форма на директна демократија, ќе го искажат својот став по прашањето дали сакаат реконструкција на ГТЦ, со задржување на сегашниот изглед на фасадата.

Иницијативата „Го сакам ГТЦ“ трае веќе 2 години, во кој период беа преземени низа активности со цел зачувување на автентичниот и препознатлив изглед на ГТЦ – симболот на Скопје.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Шилегов: За демолирањето на зелениот покрив на ГТЦ ќе бараме притвор за сторителот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Хулиган снимен како го уништува зелениот покрив на ГТЦ

Ана Ололовска

Петиција за итна измена на законот за да не се повтори раскрчмување државно земјиште како за 60-катниците спроти ГТЦ

Шилегов: Зелениот покрив на ГТЦ е исполнување на ветеното

Ана Ололовска

ВИДЕО: ГТЦ во Скопје ќе добие зелен покрив

Ана Ололовска

Левица: Власта мора да ја поништи спорната продажба на земјиштето кај „Холидеј Ин”

Наум Локоски

Leave a Comment

three + 10 =