Протестот на ВМРО-ДПМНЕ три дена во шпицот ќе го затвори центарот на Скопје

Од:

МВР известува дека во Скопје на 08,09 и 10.06.2021 година (вторник, среда и четврток) во временскиот период од 15.00 до 17.00 часот најавен е протест организиран од страна на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, поради што во овој временски период за сообраќај ќе бидат затворени – крстосницата помеѓу бул.„Гоце Делчев“ и бул.„Крсте Петков Мисирков“ (ТЦ Мавровка), крстосницата помеѓу бул.„Св. Климент Охридски“ и ул.„Св.Кирил и Методиј“ (зграда на Нова Македонија) и крстосницата помеѓу ул.„11-ти Октомври“ и ул.„Филип Втори Македонски“ (Градска болница).

Секторот за внатрешни работи Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот на горенаведените и околните сообраќајници.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници.

ВМРО-ДПМНЕ денеска најави дека ќе одржи „предупредувачки“ протести во единаесет македонски градови, со барање документот за којшто според опозицискиот лидер Христијан Мицкоски преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничката влада во Бугарија, да биде ставен на увид на јавноста.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Конструкциите на ВМРО-ДПМНЕ се без ниту еден доказ

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Од тврдење дека е невозможно, Шилегов соочен со огромен пораз почна да копира проекти на Данела

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Државата троши дупло повеќе отколку што произведува струја

Ана Ололовска

Кандидатот за градоначалник на Василево од ВМРО-ДПМНЕ нападнал активисти на СДСМ тврдат солијалдемократите

Катерина Павлова-Николовска

МВР: Категорично ги отфрламе невистините пласирани од ВМРО-ДПМНЕ