Просветниот инспекторат извршил надзор по пријава дека тројца ученици малтретирале цимер во Кавадарци

Од:

Просветна инспекција извршила надзор по пријавата дека тројца ученици малтретирале цимер во ученичкиот дом во Кавадарци, потврдуваат за МИА од Државниот просветен инспекторат.

– Извршен е инспекциски надзор во ДУД „Крсте Петков Мисирков“ Кавадарци и составен е записник. Утврдено е дека постоел одреден инцидент и врз основа на наводите во записникот му се предлага на одговорното лице во ДУД „Крсте Петков Мисирков“ Кавадарци да преземе соодветни мерки за утврдување на фактичката состојба, стои во писмениот одговор од Државниот просветен инспекторат.

Било наложено доколку се утврди вина, да се преземат соодветни мерки согласно Законот за ученичкиот стандард.

– Утврдувањето на фактичката состојба не е во наша надлежност, тоа го врши Министерството за внатрешни работи, додаваат од Инспекторатот.

Пред неколку дена, МВР потврди за МИА дека полициски службеници привеле еден осумнаесетгодишник и двајца малолетници на возраст од 17 и 16 години, во присуство на нивните родители, поради основано сомнение дека на 13 ноември 2019 околу 22 часот извршиле насилство врз малолетник, кој бил нивни цимер во интернатот.

Случајот во Полициската станица Кавадарци го пријавил таткото на малолетникот.

Би можело да ве интересира

Пожар во куќа во Кавадарци, за среќа не настрадал 70-годишниот сопственик

Ана Ололовска

Крводарителска акција во Кавадарци, собрани 46 единици крв

А1он

Кавадарци одлучи времено вработените во институциите во март да имаат ист статус како редовните

Ана Ололовска

Се затвора градскиот пазар во Кавадарци, Штабот за заштита со нови заклучоци

Ана Ололовска

Доктор од Кавадарци одел на работа, иако требал да биде во самоизолација

А1он

Кривична пријава против тројца кичевци за агресивно однесување кон полицаец

Ана Ололовска