„Скопје 2014“ досега чини 207.872.492 евра

Од:

Проектот Скопје 2014 од 2008 до сега чини 207.872.492 евра. Попладнево во детали на скоро два и полчасовна прес-конференција беа презентирани спецификации и ставки за сите трошоци за објекти, скулптури и спомен-обележја за кои се надлежни Министерството за култура, Општина Центар и Службата за општи и заеднички работи на Владата на РМ (СОЗР).

Трите институции имаа цел преку отчетот да ги спречат шпекулациите со кои, како што рече министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, се дефокусирала јавноста иако за сите проекти договорите биле транспарентно објавени од Бирото за јавни набавки.

Тоа што износот го надминал оној од првичната презентација на Скопје 2014 пред пет години, околу 80 милиони евра, Канческа-Милевска рече дека е затоа што многу од градбите ги нема во првиот план, вклучувајќи ги и спомениците во други општини на главниот град.

– Оваа собрана сума сега од 207.872.492 евра е надоградување, проширување на првичната визуелизација, но не се 500 милиони или една милијарда евра, како што се слуша во средствата за јавно информирање. Тие шпекулации воопшто не држат и не се релевантни и вистинити и затоа се кажуваме прецизно, со склучени договори, рече Канческа-Милевска. Појасни дека на основните договори се додавани анекси за дополнителни зафати што биле потребни во тек на реализацијата, но, согласно законската процедура, анексите не надминуваат 30 отсто од основниот договор.

За 33 скулптури  Министерството за култура инвестирало вкупно 885.882 евра. Покрај нив се и скулптурата „Три врби“ во износ од 270.188 евра и „Порта Македонија“ во износ од 5.192.364 евра. Објекти во негова надлежност се: Музејот Македонска борба за кој се исплатени 13.346.969 евра, Стар скопски театар, кој се уште не е завршен и конечната сума ќе биде 36.846.520 евра, Филхармонијата 7.410.130 евра, но се уште тече тендерот за ентериерот и не се знае колку ќе чини договорот, а ентериер и музејска поставка на Археолошкиот музеј чинат 8.174.496 евра.

Досегашниот градоначалник на Центар Владимир Тодоровиќ, кој во оваа пригода им ги честиташе на граѓаните изборите, нагласи дека му било гордост што учествувал во изградбата на Скопје и на центарот на градот. Тој ги презентираше трошоците за спомен-обележјата во Центар, во кои влегуваат и авторски хонорари, трошоци за одржување. Нивната вкупна вредност е 55.418.177 евра и, како што рече Тодоровиќ, се 0,5 отсто од буџетот на државата од сите години на Скопје 2014. Некои споменици се во завршна фаза и нивното поставување се очекува наскоро.

– Со ова е 18 отсто вратен Данок на додадена вредност. Тоа е грубо 40 милиони евра, кои пак се вратени во државата, рече Тодоровиќ. Во врска со најавата на Андреј Жерновски дека ќе прави ревизија на Скопје 2014, рече дека е тоа негово лично право и дека треба да ја направи.

Канческа-Милевска се надоврза: – Ние не се плашиме од никаква ревизија и како Министерство за култура сами побаравме од Државниот завод за ревизија. Сетоа ова што транспарентно го даваме пред јавноста е спроведено од надлежните институции во Министерството, рече Канческа-Милевска. Во одговор на прашањето за стилот на целиот проект, таа рече дека е тоа дискутабило, особено кога немало со што да се спореди во изминатиот период. Додаде дека сите се избрани на меѓународни конкурси за идејно решение.

– Скопје 2014 е потреба и неопходност, со што се облагороди просторот во центарот на главниот град, кој доби нова архитектонско-урбанистичка естетика. По речиси 50 години центарот се помрдна од мртва точка и му се враќа автентичноста, додаде Канческа-Милевска. Спомна и други бенефиции од проектот, како работни места за градежниците, зголемен број туристи (за 54 отсто од 2010 до 2012)…

Министерката нагласи дека со Скопје 2014 не се спречени инвестициите во другите сектори. По години, одвојувањата од државниот буџет за овој проект се: во 2008 е 0,5 отсто, во 2009 е  0,76 отсто, во 2010 е  1,1 отсто, во 2011 е 2,2 отсто, во 2012 е 1,6 отсто и во 2013 е 1,5 отсто од буџетот.

Директорот на СОЗР на Владата на РМ Васе Доневски информираше и за трите  објекти што се во нивна надлежност: Зградата на Министерството за надворешни работи 19.251.506 евра, Јавни обвинители и финансова полиција – не е завршен и се очекува да не надминува 14 милиони евра и објектот за Уставен суд, Археолошки музеј и Државен архив на РМ 27.597.681 евра. СОЗР има и други проекти надвор од Скопје 2014, како подземни гаражи на Уставен суд, подземни гаражи МОБ и партерно уредување, ФДУ и јавна администрација и фасада на Влада, за која договорот од 9.290.000 евра е склучен и деновиве ќе почне реконструкцијата.

Би можело да ве интересира

Уништени таблите на кои пишуваше дека Филип и Аминта се Хелени

Искра Манојлоска

„Скопје 2014“ мора да се отстрани од Мал ринг, смета работната група формирана за последиците од проектот

Маја Илиевска-Пачемска

Со предлог ДУП-от за „Мал ринг“ зградите за домување се пренаменуваат за култура, нема галии и барокни фасади

Ана Ололовска

И архитектите бараат повлекување на планот „Мал ринг“: Нема потреба од презентација се додека не се исфрлат спорните објекти

Маја Илиевска-Пачемска

Богдановиќ не го повлекува планот „Мал ринг“, на презентација в среда граѓаните ќе влегуваат еден по еден  

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Стиропорот во „Скопје 2014“ е како буре барут, но Владата нема слух за опасноста од пожар, алармираат експертите

26 comments

Андреј Ж. 22/04/2013 - 17:42 at 17:42

Ревизијата ке покаже дали ја говорите вистината.

Reply
А где је печат? 22/04/2013 - 18:18 at 18:18

А где су анекси?

Reply
Зголемен број туристи 22/04/2013 - 18:20 at 18:20

Тоа мора да се студенти по уметноста и по архитектура. Ги носат да им покажат како не треба да се работи!

Reply
imperija 22/04/2013 - 18:38 at 18:38

Skapaa nozi turistite doagajki. Turistite poveke sakaat prikazna, golema prikazna i vistinska, zivotna za uspeh. Prikazna za edna zemja shto se izbavila od siromashtijata razviena bleska celata vo bogatsvo, ekonomsko cudo na balkanot, narod sreken bogat vesel raspean… A okolu se moderni patishta avtopati soobrakajnici shto go povrzuvaat svetott i pridonesuvaat za razvojot na ekonomijata, megusosedski i transevropsko aziski so moderni ekoloshki i nezavisno energetski zgradi koi shto na sekade vo svetot se veke i uslov za dozvola za gradba … I koi simboliziraat idnina, razvoj napredok a ne vrakanje nazad, ladna i bescustvitelna ubavina, diznilend vo edna do kraj siromashna zemja … Namesto veshtacki na sila izvedeni i na brzina gradbi bez smisol osven da dojdat i da se uverat vo triumfot na gluposta vrz razumot, na gol stomak bel kaish narodna mudrost … jabe frleni pari za koi Makedonija place i moli, narodot osiromashen i gladen, nadez unistena, bugarski pasoshi i beganje od Makedonija spas od glad se bara nasekade !!! kako so prazni stomaci da se uziva vo tie “ubavini”, kako ??? Ima li nekoj, shto ne e gluv ni slep ni kriminalen, pa da pogledne nadolu kon ovoj narod i da si ja odraboti platata shto ja zema i da mu go dade toa shto go bara narodot.. ZIVOT!!! Gradete ekonomija a ne spomenici i ringispili, ringispilite sami ke si dojdat !!!

Reply
tvrdorev 22/04/2013 - 18:39 at 18:39

Demek 200 milioni evra ne se nisto, a be bog da cuva!

Reply
Donka 22/04/2013 - 19:46 at 19:46

Bravo!!! Makedonija bila mnogu bogata zemja… i raj za mladite “nadareni” umetnici…..

Reply
Tralalajce 22/04/2013 - 20:08 at 20:08

Se ubo ama da se napravese zavrsna smetka i na toa kolku milioni se isprani i ispokradeni , pa vo flashi, kofcezi, chekmedjinja i sto li uste ne razneseni niz belosvetskive metropoli, za edno podobro utre da imaat gospodata koga ke bidat vo egzil. Se nadevam ke zavrsite tamu kade sto zasluzuvate, tamu kade sto mu e mestoto na sekoj aramija.

Reply
Elena 22/04/2013 - 20:20 at 20:20

A kolku pari se isprani..demek chisti staveni na privatni smetki?!Samo nezavisna revizorska kuka i ekspertsko nezavisno mislenje moze da ja kaze realnata suma,ova e samo uste edna LAGA..i nisto povece od toa!Samo so parite za vrbite mozea da se izgradat 2 gradinki..sramota..toa se sepak NASI PARI,a ne od ministerkata ili od gospodata fo nea..

Reply
kole otoztole 22/04/2013 - 20:29 at 20:29

Ako gi smetate gasterbajterite koi se vrakaa vo Makedonija za da izvadat nov pasos i da vi go potpolnat budjetot sto go praznite za sopstveni potrebi za turisti i onie bedni luge od Pustec i Mala Prespa togas mozete da se potcuknuvate vo gradi ama ako gledate realno moze da vi se cestita za kiceraj i za najgolemata glupost na vekov, ako ne i za naredniot.

Reply
jas 22/04/2013 - 20:37 at 20:37

Koja im bese celta denes otcet da davaat??? Da go nateraat Andrej da ne pravi revizija???
Tie dvesta i sedum milioni evra se plateni dosega.
A dali kazaa uste kolku treba da se platat??? Uste kolku dolzat?????I uste kolku spomenici poracale???
Skopje 2014 ke stane evropski simbol za perenje pari

Reply
jas 22/04/2013 - 20:47 at 20:47

Kolku kilometri avtopat ke napravea za tie pari??????

Reply
Архитект 23/04/2013 - 14:44 at 14:44

Околу 200 км, во просек оди по 1 милион за километар автопат.

Reply
jas 23/04/2013 - 16:20 at 16:20

So tie pari cela Makedonija ke ja povrzea so avtopat i na toj nacin ke stimuliraa i vistinski turizam i .
Nekoj treba krivicno da odgovara

Reply
siptar 22/04/2013 - 21:06 at 21:06

zosto gi brisete komentari , i vie nekoj si sloboden medium barem taka se iznjasuvate…pffff…

Reply
TARZAN 22/04/2013 - 22:05 at 22:05

Teatarot ke cini 43 milioni evra….tenderite i aneksite se vo tek…Ustavniot sud cinel 28 milioni evra,Ministerstvoto za nadvoresni 20 milioni evra,a zevzekov od vlada ni vika ke se zastedelo na kirii???Kirii za narednite 2000 godini ima potroseno vo ovie smesni zdanija….Ovie trojca,Kancevska,Todorovik i ovoj direktorov na SOZR na vladata imaat nesto zaednicko..site trojca ke odgovaraat i se potpisnici na najgolemiot broj na dokumenti,aneksi,tenderi,aneksi na aneksite itn…Bolnite naracateli na ludiov proekt ke si isperat race od niv i so niv…tie ke ja ponesat celata odgovornost…zatoa im treperi glasot….otcet ke davaat koga ke dojde vreme….nazad im e zimata…

Reply
або 22/04/2013 - 22:09 at 22:09

И да е толку, значи сите сме дале по две плати за ова.

Reply
dalibor 22/04/2013 - 22:57 at 22:57

Ti skratija tebe 2 plati?

Reply
або 23/04/2013 - 17:44 at 17:44

Да, и тебе ако си вработен.

Reply
dalibor 23/04/2013 - 23:02 at 23:02

a na koj nacin mi gi zede? jas nemam zaostanati plati

Reply
jas od doma 22/04/2013 - 22:32 at 22:32

Mnogu nesto izbrzaa so “otcetot” i toa bas sega posle nivniot trikraten poraz. Ova u moe maalo se vika “ishkanje na muvata od kapata”

Reply
centar 23/04/2013 - 00:47 at 00:47

Математиката оди вака! 200 милиони евра во земја со 2 милиони жители.Америка има 350 милиони жители=175×200 милиони=35 милијарди евра или 43 милијарди долари!!!!!!Ова да го направи Обама тоа би била можеби единствена причина за нова граѓанска војна во САД.Е, сега , јасно ви колку се тие пари!!!!!!!!!!!

Reply
Brane 23/04/2013 - 03:36 at 03:36

Abre centar Amerika poslednite nekolku godini izgubi PET [5 ] TRILIONI evra i muva negi lazi a ti so dveste miloni dolari udri tokmu vo centarot a toa e po 100 evra na covek i baras revolucija vo Makedonija .Sto ce bese ako olku pari potrosese vladata a nisto neizgradese kako sto nivnite protivnici SDSM sto niti edno kamce ne izgradija a parite gi nema?Zatoa apeliram na vladata i slednive godini da potrosi uste tolku ama narodot da go vidi na DELO.Bidi siguren deka sleden grad ce bide OHRID koj poslednite 8 godini CRNA CUMA go imase udreno.

Reply
martin 23/04/2013 - 09:03 at 09:03

abe prosti luge ne gledajte kolku plati ste dali ,a kolku plati zemale lugeto od toa ,baska sega skopje lici na metropola i ima sto da se vidi i sto da se proseta i da se slika ,porano imase da se slika so cvekinjata sto bea na mestoto na fontanata i sivilioto ,ama ajde toa e zadoeni ste samo politicki i imate pravo da zborite posto nemate so sto da se pofalite da kazete mojata partija go napravi ova ,i kolku da e dobro da se vika deka necini i mislam site da gi bojkotirate da ne odite na rakomet u novata sala da ne odite na stadion da ne se vozite so aftobusite da ne vozite po novite bulevari da ne idete na noviot aerodrom da ne se vozite na zicara i uste mnogu drugi raboti posto so toa e samo isparno pari e moj makadonci za greota sme

Reply
jas 23/04/2013 - 16:18 at 16:18

Vo niedna metropola vo svetot nema tolku konji kako vo Skopje.Na zooloska gradina lici gradov.
Ne e toa problemot tuku kolku pari se isprani. Pari na site gragani na Makedonija. I koj gi zemal tie pari.
Se nadevam mnogu brgu ke dojde nekoj i ke procesla bankarskite smetki barem na nekolku luge

Reply
Goran 24/04/2013 - 12:20 at 12:20

Ako Zernovski ne promeni nesto,togas podobro Opstina Centar da se vika Opstina Ergela.

Reply
toni bitola 24/04/2013 - 11:15 at 11:15

za turisti gi smetate i ucenicite koi sto moraat da odat od cela drzava na eskurzii vo skopje?

Reply

Leave a Comment

12 − seven =