Притвор од 30 дена за разбојник од Битола

Од:

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – разбојништво, инфомираат од ОЈО Битола.

– Осомничениот, на 17 мај, ја пресретнал оштетената на улица и силно ја турнал со рацете. Кога оштетената паднала, удирајќи директно со главата на земјата, осомничениот ѝ го одзел паричникот во кој имало 450 денари и лични документи, со намера противправно да го присвои и избегал од местото, соопштија од обвинителство.

Со оглед на тоа што постои опасност осомниченото лице да се даде во бегство, да го повтори делото или да влијае врз сведоците, надлежниот јавен обвинител до судијата за претходна постапка при Основниот суд Битола достави и предлог за определување мерка притвор. Судот го прифати ваквиот предлог и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.​

Би можело да ве интересира

Граѓаните кои имаат штети од невремето во Битола да се пријават за помош, повика градоначалничката Петровска

А1он

Поплавени улици и домови во Битола, со градобијни ракети се растерувале облаците

А1он

ВИДЕО: Силен и пороен дожд, поплавени улици во Битола

А1он

Во Здравствен дом Битола за три години реализирани 54 нови вработувања, целосно реновирана Службата за итна медицинска помош

А1он

Поднесени обвиненија за разбојништво и кражби во Скопје

Ана Ололовска

Вработена во аптека спречила кражба

Ана Ололовска