Пристигна споменикот на Филип

Од:

Доцна синоќа, започна поставувањето на споменикот „Воин“, на плоштадот Карпошово востание, веднаш пред црквата Св. Димитрија. Споменикот е дел од програмата на општина Центар за одбележување на значајни личности и настани со подигнување нови споменици.

dobivaj vesti na viber

Изработката траеше 2 години во леарница Гуастини, Италија.

Споменикот ќе има и фонтаната во облик на солза, а околу неа треба да бидат поставени скулптури на војници од фалангата и филозофи.

Споменикот „Воин“ со придружните елементи е авторско дело на Валентина Стефановска, која беше автор и на „Воинот на коњ“, поставен на плоштадот Македонија.

Според проектот, „Воинот“ пред Св. Димитрија, треба да биде за неколку метри повисок од спменикот поставен на плоштадот Македонија.

 

Би можело да ве интересира

Арсовски: Хипокризија е обвинувањето на Ковачевски за криминални проекти, кога се дружел со тогашните функционери

Арсовски: Ковачевски како премиер го критикува Скопје 2014, а со радости аплаудирал на проектот

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Нов случај на криминал за Скопје 2014, поврзан со најкриминалната партија ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

Наредба за истражна постапка против четири лица за дел од Проектот „Скопје 2014“

А1он

ВИДЕО: Стефан Немања против Александар Велики – ќе го следи ли Белград примерот на Скопје 2014?

Жарко Настоски

Полицијата две години не ја најде опашката на бикот, Музејот на современа уметност ќе прави нова