Превозниците од утре можат да возат полни автобуси и комбиња, маските и натаму задолжителни

Од:

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници со максимален капацитет на сите превозни средства, со максимално почитување на мерките и протоколите за заштита од КОВИД-19.

Како што соопшти владината прес-служба, превозниците се обврзани одговорно да ги спроведуваат и контролираат мерките за лична заштита заради превенција предвидени со протоколот за организирање превоз на патници.

-Донесена е и одлука да се дозволи влез на придружниците на патниците на меѓународните летови во двете аеродромски згради на ТАВ согласно одредбите за лична заштита опфатени со протоколите за управување со меѓународните аеродроми во нашата земја, информира Владата.

Би можело да ве интересира

Приватните превозници повторно ќе блокираат ако не се реши проблемот со долговите

Катерина Павлова-Николовска

Арсовска нема да набави нови еколошки автобуси, советниците на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ не ја поддржаа одлуката за задолжување

Катерина Павлова-Николовска

Поради загадениот воздух во Скопје се воведува бесплатен јавен превоз

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Автобусите преполни: „Тепачка“ за место повеќе, патниците стуткани еден врз друг

Кристијан Ландов

Во Скопје утре нов хаос: Ќе бидат блокирани клучните крстосници

Катерина Павлова-Николовска

Приватните превозници на протест на „Илинденска“

Ана Ололовска