Преговорите за медиуми тапкаат во место

Од:

Работните групи за реформи во медиумите денеска се сретнале, размениле неколку ставови и си заминале, со што средбата завршила без никаков напредок.

Дискусијата била кратка, брифираат преговарачите, и не било кажано ништо конкретно. Биле споделени ставови за регулација на медиумската сфера во предизборие, но не е постигнато никакво усогласување.

Не е закажана нова средба и не се знае дали средбите ќе продолжат во следните денови.

Преговорите за медиуми се одложуваат повеќе од било кое прашање поврзано со имплементацијата на Договорот од Пржино. Со овие преговори треба да се сменат раководните позиции во МРТ, МИА и Агенцијата за медиуми.

Маја Васева

Би можело да ве интересира

Проект Пегаз: Новинари, политичари, бизнисмени, активисти на листата за следење преку шпионски софтвер

Вархеји: Медиумскиот амбиент на Балканот мора да се менува

Жарко Настоски

Новинарите реагираат на најавите за владини реклами во медиумите: Лага е дека ние сме го барале тоа

Жарко Настоски

Владата ќе основа медиумски фонд за проекти од јавен интерес

Жарко Настоски

„Репортери без граници“: Македонија две места погоре на листата, критики за државните реклами во медиумите

Жарко Настоски

Репортери без граници: Културата на неказнивост продолжува во С.Македонија

Ана Ололовска

Leave a Comment

20 − twenty =