Предложен притвор за професорот кој претепа ученик

Од:

Струшкото обвинителство сепак предлага притвор за професорот кој претепа свој ученик, откако средношколците од гимназијата „Ибраим Темо“  ја бојкотираа наставата и со мирен протест пред Основниот суд во Струга изразија незадоволство од одлуката за неодредување мерка притвор за професорот.

dobivaj vesti na viber

„Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против 57 – годишен професор од Струга, за кого постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело Насилство од член 364 став 1 во врска со став 3 од Кривичниот законик.

Осомничениот на 23.12.2021 година околу 12:30 часот, со боксирач удрил во пределот на главата на оштетениот ученик на возраст од 18 години. Физичкиот напад следел по кратка вербална расправија на осомничениот професор со мајката на оштетениот ученик.

Во насока на непречено одвивање на кривичната постапка, надлежниот јавен обвинител до Основниот суд Струга достави Предлог за определување на мерката притвор за осомниченото лице. Судот го прифати предлогот на обвинителството и со Решение на осомничениот му определи притвор во траење од 8 дена“, се наведува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Пронајдена дрога, приведени 18 лица при контрола за време на музичка манифестација во Стар Дојран

Ана Ололовска

ВИДЕО: 210 приведени криминалци на територија на Скопје во првите шест месеци од 2022

Ана Ололовска

Приведен криминалец од струмичко, пронајдени вредни археолошки предмети

Ана Ололовска

Притвор за крадец на уметнички слики

Приведени двајца крадци во Штип, следува кривична пријава

Ана Ололовска

Приведено лице во Кичево за издржување затворска казна

Ана Ололовска