Пожарникари интервенираа во два опожарени објекта во Скопје и еден во Битола

Од:

Во текот на вчерашниот ден во МВР пријавени се три пожари – во барака и во викенд – куќа во Скопје и во рибарница во Битола, каде на едно лице му била пружена медицинска помош.

Првиот пожар во Скопје е пријавен во 21.40 часот во СВР Скопје, а избувнал во барака во која била сместена Месната заедница „Дексион“ на ул.„Андреа Зограф“.

Во СВР Скопје вчера вториот пожар бил пријавен во истиот термин од Бригадата за противпожарна заштита, а избувнал во викенд-куќичка на ловно друштво на ридот во атар над скопското село Страчинци.

Во ниту еден од двата пожара нема повредени лица. Пожарите биле изгаснати од екипи на Бригадата за противпожарна заштита, а извршен е и увид.

Во СВР Битола, пак, вчера во 11 часот било пријавено дека на ул.„Васко Карангелевски“, во рибарница во рамки на битолскиот пазар, избувнал пожар по експлозија на плинска боца. Вработената А.К.Т.(28) од Битола била префрлена во Клиничката болница Битола, а потоа била пуштена дома. Пожарот бил изгаснат од Територијална противпожарна единица Битола. Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Битола.

Би можело да ве интересира

Гори земјоделска задруга во тетовска Брвеница, пожарникарите со часови се обидуваат да го скротат огнот

А1он

Пожар во интернат во Танзанија, изгореа десетмина ученици

А1он

Повторно гори депонијата кај „Борис Трајковски“, црниот чад и лошиот мирис се шират низ Карпош

Кристијан Ландов

Поради пожарите масовно се евакуираат жителите од Орегон и Калифорнија

А1он

ВИДЕО: Голем пожар во Бејрут, се запали склад за гуми во бесцаринската зона на пристаништето

А1он

Голем пожар во предградиe на Атина, жителите се евакуираат кон блиската плажа

А1он