Повторно се чека на Табановце: И денеска се оди на вакцинација во Србија

Од:

На граничниот премин Табановце, поради зголемен интензитет, чекањето за излез од државата е околу 40 минути, информира Автомотосојузот во утринскиот извештај за состојбата на патиштата.

Викендов наши државјани одат да се вакцинираат во Србија, што предизвика застои и чекање на границата. Според информациите околу 2000 македонски граѓани вчера примија вакцина во Белград и уште околу 1110 во Ниш. Дел од македонските граѓани патуваа сами откако добија термини за вакцинација по аплицирањето на српскиот портал на пријавување за имунизација е-управа.

Останатите беа дел од огранизацијата на Стопанската комора која со партнерската комора ов Србија организираше вакцинирање за стопанственици и нивни вработени.

Со оглед дека во Србија викендов вакциналните пунктови се отворени за странски државјани, голем број Македонци и денеска ќе ја искористат шансата за имунизација кај соседот.

Би можело да ве интересира

Нови 8 заболени од 3.265 тестирања и ниту еден починат од коронавирусот

Ландов

Стресот од пандемијата отвори проблем во говорот кај децата

Ландов

На преминот Табановце за влез во Македонија се чека 20 минути

Ландов

Во 10 града во земјава нема заболени од Ковид-19, бројот на активни случаи падна на 351

Катерина Павлова-Николовска

На Табановце за влез во земјава се чека по 20 минути

Потврден е уште еден случај на индискиот сој коронавирус во земјава

Катерина Павлова-Николовска