Повик да му се покаже вратата на Миленко Неделковски

Од:

Новинарите и уредниците на порталот Либертас, згрозени од однесувањето на Миленко Неделковски, на неговиот Фејсбук профил, за монструозниот и нечовечки коментар околу семејната трагедија на раководителот на проeктот , Ацо Кабранов, повикуваат конечно да му се покаже вратата на Миленко Неделковски.

„Згрозени сме од нечовечниот, нехристијански, неморален, недоличен коментар од Неделковски на неговата Фејсбук страница и коментарите од неговите „пријатели“. Немаме зборови како поинаку, освен со грозно и одвратно да го коменираме статусот на човекот, кој се декларира како близок пријател на премиерот Никола Груевски. Редакцијата и целата јавност е згрозена од досега најдолната лага, на човекот, кој Македонија со години ја влече во калта на демократијата и европското културно и морално однесување“, пишуваат од Либертас.

„Премиерот Груевски и целиот државен врв треба да се згрозат од однесувањето на човекот, кој го носат на своите патувања и за кои тврдат дека се блиски. Груевски треба да се згрози и јавно да го осуди однесувањето на Неделковски, затоа што и тој има деца, и веруваме дека родителските чувства му се пред се останато, па и пријателството со него. Колегите новинари, од сите редакции, да го осудиме ова однесување, за да ја заштитиме професијата, која за жал падна на најниските граници од осамостојувањето на Македонија досега“, повикуваат новинарите од порталот.

Тие во повикот се обратија до сопственикот на Канал 5 телевизија.

„Емил Стојменов, сопственик на Канал 5 телевизија, каде што се емитува емисијата на Неделковски, да ја забрани под итно оваа емисија. Прво, затоа што срамно за еден медиум е да се појавуваат на него вакви личности и второ, затоа што Кабранов даде огромен придонес оваа телевизија да стане една од најгледаните во Македонија“, велат од Либертас. Бараат и продукцијата, во чија сопственост е емисијата на Неделковски, веднаш да ја прекине продукцијата со него, затоа што таа иста продукција, продуцира и емисии и програми кои се против секаков говор на омраза. Од порталот бараат и ЗНМ да превземе мерки за санкционирање на Неделковски и се што е во нивна надлежноста вакви личности повеќе да не се појавуваат низ медиумите, но и јавното обвинителство, во рамките на своите надлежности, да превземат мерки за ширење на говор на омраза, ширење невистини и предизвикување меѓучовечка нетрпеливост. Меѓу мерките што се спомнуваат е и СРД да преиспита однесувањето на канал 5 телевизија поради непрофесионални ликови што се појавуваат како водители на телевизијата, а гостите да го откажат учеството во неговата емисија.

На овој статус на Миленко Неделковски денеска имаше остри реакции од јавноста.

Би можело да ве интересира

Јанша тврди Словенија нема проблем со слободата на медиумите, Фон дер Лајен му порача да го врати финансирањето на СТА

А1он

„Жените во медиумите“ во фокусот на петтиот Медиумски фестивал Скопје

Ана Ололовска

Новинарски организации од Западен Балкан ја повикуваат ЕУ да ја заштити слободата на медиумите во Албанија

А1он

Европратеници пристигнуваат во Бугарија поради слободата на медиумите и корупцијата

А1он

Бугарската телеграфска агенција предлага балканските агенции да формираат „Балканска соба за вести“

А1он

Доделување на наградите на ЕУ за истражувачко новинарство

Ана Ололовска

23 comments

Prasanje 12/09/2012 - 18:06 at 18:06

Sto napisa?

Reply
maverick 12/09/2012 - 18:16 at 18:16

abe dosta analizirate dosta si go gubete vrmeto so prijatelite na grujo…od jasno pojasno ete kakvi drugari ima gruevski ete so kakvi se druzi…smeshno zalno debilno. milenko nedelkovski stana zvezda oti mu posvetuvate vnimanie i seuste go smetate za “zdrava licnost” togash ocigledno problemot e do lugjeto a ne do milenko ili nemilenko…

milenkooooo
http://www.youtube.com/watch?v=4hAhYiPnL6A

profesor “milenko”
http://www.youtube.com/watch?v=cBtImhKiVP8

Reply
maverick 12/09/2012 - 18:22 at 18:22

so zadovolstvo sakam da gi spodelam so vas dozivuvanjata na “nemilenko” niz kavadarci, ottogash koga ke cue za kavdarci mu se gadi, isto kako buchkovski koga ke cue za struga.
ps. jas bi se sramel vaka da me brkaat niz ulici kako stoka bez oglamnik…i da ovoj mu e drugarce na gruevski…da da onoj premierot deeee…

http://www.youtube.com/watch?v=_rju82aRKTk

Reply
:) 13/09/2012 - 14:56 at 14:56

После ова Кавадарци ми стана омилен град :))

Reply
maverick 12/09/2012 - 18:35 at 18:35 Reply
Caci 12/09/2012 - 18:49 at 18:49

Samo taka, no ne samo vie, treba celo novinarstvo da se slozi so vas, toj e bruka za novinarstvoto odamna veke. po odvratno i dvolicno stvorenje nesum sretnal vo zivotot

Reply
Цацко 12/09/2012 - 19:19 at 19:19

На таа гнаса смрдена единствено треба да му се покаже вратата од Шутка или Идризово и да се остави таму да изгние, а не да му се дава термин на национална телевизија и да му се обраќа некакво внимание по форуми, медиуми и социјални мрежи. Од сега натаму не постои таков дебил во државава, сите пречкртајте го и заборавете дека некогаш го имало.

Reply
Александар 12/09/2012 - 19:33 at 19:33

Што рече гадов, неможам да пронајдам кај него во групата, го тргнал статусот или коментарот???…може некој да каже или некако да ме упати до гомната што ги изел стокава покварена?! Фала Ви однапред

Reply
Vlado 13/09/2012 - 09:28 at 09:28

E sea kazi mi ti styo e tvojopt komentar podobar od onoj na Milenko. Takvi zborovi upotrebuvas sto mislam deka si *poopasen* i od Milenko. Sramota e svojot gnev i nemokj da ja iskazuvate so ovakvi zborovi. Ajde zagrizeni dignete go svojot dignitete i dostoinstvo na povisoko nivo ovaka ispagja deka ste daleko polosi od Milenko.

Reply
Rooney 12/09/2012 - 19:44 at 19:44

eve ova mu treba na milenko i na drugite kako nego lopatari edni
http://www.youtube.com/watch?v=_rju82aRKTk

Reply
Prasanje 12/09/2012 - 19:50 at 19:50

A da kazese nekoj sto napisal? Daj kopirajte da procitame. Napisal nesto se napravila bura a nikoj ne znae sto tocno napisal….

Reply
Eli 12/09/2012 - 20:26 at 20:26

Ete sto kazal:
ПА СТИХ, КОГА ИМАШ НЕПИСМЕН НАРОД, ТОА ТИ Е.
Кабрамов успева да ја подметнува – помешува смртта на син му со онаа на Мартин Нешковски.
Иако “малиот“ Марко загина надуван со бело, мртов пијан и на мотор со 150 на саат, НЕКРОФИЛОТ Кабрамов се обидува да ја продаде таа смрт како жртва, неправда, револуција…
Кога може за смртта и “делото“ на синот да лаже, не му е тешко да не ги прочита сите зборови од твојот пост.

Stihoven Kalibar да бе…ако не си со нив си против…има две основи за тужба…лепење етикети и погрешно толкување…што има лошо у тоа да се напраи споменик??? па тоа е оддавање почит….ја не реков надгробен….реков само споменик….

Stihoven Kalibar ја сакам да градам, фрчко сака да руши….и сега ја испаѓам злосторник и убиец а тој филантроп…..која пропаганда човече….

Eve vi i link koj ne moze na negov fb da go najde: http://www.facebook.com/pages/%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE-%D0%9D%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8/387874901229539?ref=ts

Reply
Prasanje 12/09/2012 - 20:43 at 20:43

Strasno!

Reply
tanja 12/09/2012 - 21:01 at 21:01

Se mozam da razberam ama vaka da se komentira e stvarno odvratno. Pa barabo belosvetska kako ne ti e sram . AMA TOA TI E NIVOTO BIDEJKI NEMOZES NA DRUG NACIN DA SE SPRAVIS SO VRVNITE INTELEKTUALCI TRESES GLUPOSTI DO BESVEST, STOKO EDNA NEIZMIENA IST SI KAKO I TVOJOT PRIJATEL JANKO. PA IMA LI KRAJ ZA VAKVI PROSTACI.

Reply
Ivan 12/09/2012 - 21:38 at 21:38

Golema moralna psihicka i sekakva podrska do Aco Kabranov !

Reply
KONTRA BANDA 12/09/2012 - 22:11 at 22:11

Pa koj normalen,osven ovoj kriminalec,osuden kriminalec,koj namesto vo zatvor,lae i go brani Guja,drug bi go branel ovoj rezim.Nieeden normalen covek ne bi zastanal zad ovaa banda,sem skotov,Laki,Mirkabureci i glasovi.Toa se tie,pa videte dali bi sakal nekoj normalen vo drustvo so ovie.

Reply
igor 13/09/2012 - 00:07 at 00:07

a bre daj ostavete go ovoj debil i moron vmrovski -ne go spomnuvajte voopsto ne zasluzuva imeto da mu se spomeni na taa svinja vmrovska ivoopsto ne e zdrav da spomenuva necii tragedii za svoj licen interes P.S. da mu e…. se po spisok

Reply
igor 13/09/2012 - 00:09 at 00:09

ne e normalen onaa svinja vmrovska

Reply
Konj na voin 13/09/2012 - 11:24 at 11:24

GOVEDO LAZLIVO!
Nema pojma shto se sluchilo i kako so Marko! Idiotski izmislici napishal !
I ovoj i dada mu Mirka da im tekneshe da se izbanjaat barem ednash godishno. Belkim neshto ke izmijat od gnsata shto ja nosat i prodavaat naokolu.
DO TOLKU, NI MAKEDONCITE NE SE SHUPACI VALJDA !

Reply
загрижен 13/09/2012 - 11:42 at 11:42

Не знам зошто премиерот не се дистанцира од ова битанга , а Алајдин Демири /безкичмењак/ не знам како и покрај јавно изнесената омраза против муслиманите а поготово против албанците прифатил да му е гост.

Reply
Petar 13/09/2012 - 13:45 at 13:45

SRAMOTNO I ZALOSNO, OVOJ MORON I SLICNITE NEMU SE SRAM ZA MAKEDONSKOTO (ako mozam taka da go narecam ) NOVINARSTVO. No ne me zacuduva stom se navednuvaat pred firerot i zgora na se mu velat – IZVINI SEFE STO TI VRTIME GRB, AMA TERAJ SI TI IMAME STAVENO VAZELIN, BITNA E PRERODBATA (ili so drugi zborovi KRIMINALOT). Znam deka ke se drznat moroncinjava od vladeackava bagra da mi zalepat etiketi zatoa sto ne ja podrzuvam nivnata MORONSKA KRIMI IDEOLOGIJA, ama da vi kazam iskreno ne me sekira toa mnogu.
MILENKO I OSTANATI MILENKOVCI OD NAJNIZOK RED I SO IQ EDNAKOV NA SOBNA TEMPERATURA OSTAVETE GI UMRENITE NEKA POCIVAAT NA MIR I NE SE SITETE NA TAGA ZATOA STO NEKOJ ODOZGORA GLEDA SE I SE KE VI BIDE VRATENO POVEKEKRATNO , RAZMISLETE ZA SVOITE POSTAPKI !!!

Reply
katastrofa 14/09/2012 - 08:51 at 08:51

Hahaha,interesno,milenko go narekuva Aco nekrofil,a nekrofil e toj samiot.Mu posakuva smrt na Frcko,se izivuva so smrtta na edno cesno i prekrasno dete…se zadovoluva so tugata nesreka.Kako se vika ova?Proekcija neli?

Reply

Leave a Comment

3 + seventeen =