Поведена постапка за едно лице во Битола за непочитување на полицискиот час

Од:

Обвинетиот битолчанец вчера вo 19:50 часот за време на полицискиот час не постапил според прописите и наредбите со кои се определуваат мерки за сузбивање на пандемијата на коронавирусот.

Тој се движел по улицата „9-та“ каде бил затекнат од страна на полициски службеници од СВР – Битола.

За стореното кривично дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик, битолското обвинителство на судот му предложи на обвинетиот на му изрече парична казна во висина од 100 дневни глоби, секоја од нив во висина од по 20 евра во денарска противвредност.​​

Би можело да ве интересира

Министерот Чулев бара од Обвинителството да истражи дали има кршење на законите во Агенцијата за национална безбедност

Ана Ололовска

Во Битола одбележани 60 години од отворањето на прва Детска градинка

Ана Ололовска

Филипче за забавите во кафеаните: Да знаевме дека ќе биде така, немаше да дадеме препорака да се отворат

Кристијан Ландов

Коцарев: МАНУ ги истражува причините за различната клиничка слика на Ковид 19 кај заболените

Ана Ололовска

Во Тетово и околните места не се почитува самоизолацијата, не се носат маски, не се држи дистанца

Кристијан Ландов

Скопското обвинителство со казнени налози против 28 лица за непочитување на полицискиот час

Ана Ололовска