Поповски: Немам алтернативна држава, не размислувам за бегство

Од:

Немам алтернативна држава, не размислувам да бегам, рече Ѓоко Поповски, поранешен помошник министер во МВР, откако судот го осуди на 9 години затвор за набавката на возила во МВР. По изрекување на пресудата, обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи, побара притвор за Поповски поради опасност од бегство.

„Ниту имам можност, ниту потреба, ниту размислувам за бегство“, рече Поповски.

Тој рече дека со целиот случај и судењето против него ѝ нанел болка на неговата сопруга и дека таа имала операција поради што не може да се движи. Рече дека има само еден син што живее и се школува во Македонија и дека има болна мајка со која живеел пред еден месец, но сега морале да ја сместат во дом.

Судот даде 40 минути пауза за да одлучи за притворот. Одбраната на Поповски побара судот да не го прифати барањето за притвор и да ја земе предвид неговата влошена здраватвена состојба и тоа што е семеен човек.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Дел од измените на Кривичниот законик од утре стапуваат на сила: Што ќе значат за осудените ексфункционери

Александар Тодески

Судот во Стразбур ќе ја објави одлуката за поништената аболиција на Иванов

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Предистрагата за високите бонуси на поранешните специјални обвинители не мрда од „мртва точка“

Кристијан Ландов

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов