Почнува судењето за „Триста“

Од:

Почнува судењето за Ѓоко Поповски, поранешниот помошник-министер за внатрешни работи, во предметот на СЈО познат како „Триста“, за злоупотреби со набавката на 300 возила за потребите на полицијата.

Тимот на Јанева за него бараше, но не доби притвор. Одземен му е само пасошот, а мора еднаш во неделата да се јавува во Судот.

На 26-ти мај Специјалното јавно обвинителство од Судот побара замрзнување на недвижен и движен имот на првообвинетиот во случајот „Триста“, откако оштетено лице пријавило имотно-правно побарување.

Апелациониот суд одлучи во предметот, „бомбите“ да бидат доказ во постапката. Предметот го суди Лидија Петровска.

В. М.

Би можело да ве интересира

Дел од измените на Кривичниот законик од утре стапуваат на сила: Што ќе значат за осудените ексфункционери

Александар Тодески

Судот во Стразбур ќе ја објави одлуката за поништената аболиција на Иванов

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Предистрагата за високите бонуси на поранешните специјални обвинители не мрда од „мртва точка“

Кристијан Ландов

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов