По двегодишни најави, следната недела тендер за монтажни гаражи во Клиничкиот центар

Од:

Министерството за здравство следната недела ќе го распише тендерот за изградба на две монтажни гаражи во комплексот клиники „Мајка Тереза“ по пат на јавно-приватно партнерство. Изградбата на двете монтажни гаражи како решение за хаосот со паркирањето во Клиничкиот центар две години е само во најава.

„Одлуката за јавно-приватно партнерство помина на Влада, подготвена е документацијата и следната недела ќе го распишеме тендерот. Очекуваме по завршување на административните процедури изградбата да оди бргу бидејќи се работи за монтажни објекти и до Нова година гаражите веќе да бидат ставени во употреба“, вели министерот Венко Филипче за „А1 он“.

Компанијата што ќе го добие тендерот ќе има обврска да ги финансира, дизајнира, да ги изгради, да ги управува и одржува двете гаражи.

На почетокот на месецот Синдикатот на клиничкиот центар „Мајка Тереза“ преку отворено писмо го потсети министерот Филипче дека не го исполнил ветувањето за изградба на гаражите.

„Господине министер, одамна истече времето за изградба на двете катни гаражи, како и за намалување на цената на паркинг-картичките или нивно укинување за вработените во Клиничкиот центар. Дали мислите дека вработените во Клиничкиот центар заборавија на Вашето ветување. Зарем мислите дека се намалил револтот. Не, туку ја изгубивте огромната доверба што ја имавте кај Вашите довчерашни соработници, се надеваме и понатамошни“, напишаа од Синдикатот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ѓорчев: Наместо пристојност и етика за 14-те живи изгорени, СДСМ и ДУИ решија да ја спасуваат коалицијата

А1он

Заев не ги прифати оставките од Филипче и Хасани

Ландов

Министрите немаат вина, смета Груби за тетовската трагедија и додава дека не треба да се прифатат оставките

Ландов

78% од новите случаи и 80% од хоспитализираните со Ковид 19 се невакцинирани

А1он

Трета доза вакцина за сите над 60 години, здравствените работници и за лицата со имунокомпромитирани состојби

Мери Јордановска

ВМРО ДПМНЕ: Лицемерието во СДСМ денес го достигна врвот

А1он