По цела ноќ работа изгасната депонијата во Струга

Од:

Пожарот во депонијата во Струга конечно е изгаснат, речиси и да нема чад. Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, да не се случи повторно да се запали некој помал дел. Комисијата избрана од министерот за животна средина најавува доколку има потреба од дополнителни мерки ќе се постапи согласно ситуацијата на теренот.

Работниците ноќеска работеле цела ноќ, дури имало случај на губење свест од чадот и била побарана медицинска помош.
Во струшката јавност се погласно се шпекулира дека намерно се пали депонијата, но засега нема потврда за тоа.

Би можело да ве интересира

Албанската полиција спречи обид за шверц на марихуана која требало да биде префрлена преку македонската граница кај Струга

Ландов

Гори депонијата кај струмичкото село Добрашинци, огнот се шири кон езерото Турија

А1он

Еко-активистите ѝ дозволија само на општина Гостивар да носи смет на депонијата Русино

А1он

Изминатата седмица во Охрид и Дебар по 16, во Струга 48 потврдени случаи на Ковид-19

А1он

ВИДЕО: Голем пожар над Арачиново, гори селската депонија

А1он

Таравари: Гостивар ќе ја спушти рампата на депонијата „Русино“, за нејзината иднина не е исклучен и референдум

А1он