Петров: Природата го казнува дивеењето на урбаната мафија

Од:

Водно се побуни против урбаниот терор кој се случува долги години во Општина Центар, општина во која е ВМРО-ДПМНЕ на власт. Природата е неумолива, таа си има свои природни правила, казнува за неконтролираното дивеење на луѓето и желбата за профит. Ова го кажа генералниот секретар на СДСМ Андреј Петров според кого

„ВМРО-ДПМНЕ и неговата бизнис олигархија ја претераа“.

„Од 2000 година па се дo денес, цели 12 години ВМРО-ДПМНЕ е на власт во оваа скопска општина. Цели 8 години градоначалник беше Виолета Аларова, а сега 4 години е Владимир Тодоровиќ. Одговорноста за тоталниот хаос во урбанизмот, за “харањето” на урбаната мафија во Општина Центар е целосно на страната на ВМРО-ДПМНЕ“, рече Петров.

Тој рече дека вчера се случи тежок инцидент, кој ги загрози животите на голем број граѓани на Центар, на Градот Скопје.

„Само за потсетување на граѓаните, на ова место Градот Скопје кога градоначалник беше Ристо Пенов, изгради потпорен ѕид, со сите стандарди, за потоа Општина Центар да издаде решение за рушење и да го сруши, за да се изгради друг. Сето тоа се случува за време на владеењето на Виолета Аларова од ВМРО-ДПМНЕ.

Се отстапувa ли дел од ширината на заштитниот појас во корист на приватни инвеститори, заради бизнис интересите на олигархијата на ВМРО-ДПМНЕ?

Очекуваме неколку одговори од надлежните институции:

1. Чија е одговорноста за овој настан?

2. Каква е улогата во оваа трагедија на Општина Центар и на нејзините први луѓе, кои не водејќи сметка за животите на граѓаните изградиле, односно дозволиле изградба на потпорен ѕид кој пукна како картон и ги загрози животите на луѓето?

3. Каква е одговорноста на одговорните лица во Општина Центар кои го урбанизирале овој појас на Водно и издале соодветна градежно техничка документација?

4. Каква е одговорноста на сопственикот на имотот кој ЦМД Коминг и миленикот на бизнис олигархијата на ВМРО ДПМНЕ Петар Наумовски?

5. Има ли поврзаноста на познатиот бизнисмен Алек Тера Нова и неговата фирма – Дивелоп груп во целата оваа работа“, праше Андреј Петров.

Би можело да ве интересира

СДСМ кампањата ќе ја почне во Битола, а ќе ја заврши во Куманово

Катерина Павлова-Николовска

Кузеска: Кадри на Груевски и осомничени лица, тоа е понудата на Мицкоски за градоначалници

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е против граѓаните, блокира и кочи закони што носат придобивки за сите

СДСМ: Исплашена од извесниот пораз во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ тера една иста лага со денови

Ана Ололовска

СДСМ: Неодговорното ВМРО-ДПМНЕ во Собранието упорно блокира се што е во интерес на граѓаните и на државата

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 27 години го уништуваа главниот град, сега немаат понуда па шират лаги за Петре Шилегов

Ана Ололовска

6 comments

ивана 11/07/2012 - 15:48 at 15:48

Можеби на некого му пречи , на некого не , но ако на некого му пречи тоа дефинитивно е опозицијата. Било што да направи власта , било каков проект да го реализираат не чини , не чини да се гради многу се градело , не чини што се вработувале во администрација зошто премногу вработени и оптоварена администрацијата , но дали сте свесни дека сепак со тоа и се намалува вработеноста , со секој прилив на странски инвестиции се отвора можноста и за нови вработувања итн…

Reply
Donka 11/07/2012 - 15:58 at 15:58

Do Ivana
Dali si ti svesna sto zboris?

Reply
Бучкуруш 11/07/2012 - 16:05 at 16:05

Ивана не си свесна колку си тесна.

Reply
MJ 11/07/2012 - 17:00 at 17:00

Ivana vo koj svet ti zivees,uste malku ke ni dokazuvate ne samo za nevrabotenosta tuku i UMIRACKATA se namalila vo makedonija na zasluga od rabotata 24/7 na ovaa izgubena nistoznicka vlada

Reply
СИГМА 11/07/2012 - 21:58 at 21:58

ИВАН; Нема зошто да ти се лутиме тебе Господ Бог толку ти дал.Како криво дрво те насадил и аир од тебе нема.Што разбираш ти што е ден а што ноќ.Како ќе ти кажат така правиш.Што ќе ти речат това ќе го сториш ако трба и на една нога цел ден ќе стоиш.Типична ДПМНЕ ОВЦА.Каква странска инвестиција е За подршка од УЧК во Ресен и Битола да се примат 400 албански полицајци,250 административци и 40 специјалци.Ами за Скопје пак пазар пак дпмне врти ГАЗ и пак нови албански вработувања.Е убаво ќе се намали ВРАБОТЕНОСТА. БУДАЛА.

Reply
commanddevil 12/07/2012 - 01:09 at 01:09

e kako ne namalile nevrabotenost? ahmeti uckite gi nabuta vo kancelarii, pogolem del zemaat plata a ne ni znaat ni kade se vraboteni..a ovcarot na dpmne stadoto gi napika da cistat ulici,klozeti, sobiraat lisja po parkovite. stvarno vrven dostrel. samo da kazea kolkkav procent makedonci a kolkav procent arnauti zaposli vmro? i…sekako na koi rabotni mesta i zadaci! do togas…samo ke se lazete i nas no i sebe si

Reply

Leave a Comment

18 − 17 =