Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик

Од:

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик, со кои се бараат потписи од два отсто од избирачите во одредена општина, за независни кандидати да можат да бидат учесници на локалните избори.

Пендаровски смета дека не е логично претседател и советници во Град Скопје да се кандидираат со ист број на потписи на избори. Отстапка би направил, само ако за ова прашање има широк консензус, кој засега го нема. Дополнителна причина за непотпишување е тоа што измените се носат непосредно пред распишување на избори, вели претседателот.

„Не може два дена пред распишување на избори да се носат измените. Нема логика, бидејќи за кандидирање на претседател на државата се потребни 10.000 потписи, а толку да треба и за кандидирање советници во Град Скопје“, рече Пендаровски на брифинг со новинарите.

Претседателот потсети и дека препорака на ОБСЕ е да се воведе праг за кандидирање за независни листи, но тој да биде до еден процент. Тој смета дека не би имал аргумент да не го потпише указот, само ако има општа согласност за измените.

Би можело да ве интересира

Пендаровски се сретна со неформалната група македонски професионалци што живеат во САД

Пендаровски во Њујорк се сретна со претставници на Американско-еврејскиот комитет

ДИК треба да го заклучи Избирачкиот спсисок

А1он

Средба Пендаровски – Гутереш: Деблокадата на евроинтеграциите од интерес за стабилноста и просперитетот на регионот и на Европа во целина

Ана Ололовска

Груби-Мејер: Изборите ќе се одржат во демократски и европски дух

А1он

ДИК го усвои Предлог-упатството за начинот на утврдување на идентитетот на гласачот

А1он