Партиските лидери на нова средба за излез од кризата

Од:

Лидерите на четирите најголеми партии во Македонија Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев од СДСМ, Али Ахмети од ДУИ и Медуха Тачи денеска во Скопје ќе одржат нова средба за изнаоѓање решение за излез од политичката криза во земјата.

На денешната трета средба во Клубот на пратениците, како и на претходните две, набљудувачи ќе бидат амбасадорите на САД и на ЕУ, Џес Бејли и Аиво Орав.

Состанокот пред една недела заврши без конкретен договор.

На средбата беше заклучено дека за да напредуваат преговорите треба да се утврдат принципи за преговарање, да се обезбеди рамноправност на сите страни и гаранции дека тоа што ќе се договори навистина ќе се почитува.

Во меѓувреме во Стразбур се одржа и средба на Груевски и на Заев со тројцата европратеници Ричард Ховит, Иво Вајгл, Едуард Кукан и еврокомесаорот Јоханес Хан. Искрена дискусија и продолжување на средбите, стоеше во кусото соопштение по 10-часовните маратонски разговори меѓу делегациите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ.

Во изјава за Словенечкото радио европскиот известувач за Македонија Иво Вајгл изјави дека бил потпишан нон пејпер за натамошни разговори.

Би можело да ве интересира

Апасиев нема да оди на лидерска: Ден на жалост заради двојното убиство, не средба за датум за избори

А1он

(ВИДЕО) Рокот за договор помеѓу Владата и ВМРО-ДПМНЕ е до првото гласање за отворање на Уставот

Орце Костов

Започна лидерската средба помеѓу Ковачевски и Мицкоски

Ана Ололовска

Средба на Ковачевски и Мицкоски за уставните измени

Ана Ололовска

Следната недела средба меѓу Ковачевски и Мицкоски

Ана Ололовска

Мицкоски за евентуална лидерска: Премиерот да биде свесен за времето, непоминувањето на измените, ќе значи пад на владата

Ана Ололовска