ВИДЕО: Партиите предлагаат ДИК да не ги мониторира порталите во изборна кампања

Од:

Се брише обврската Државната изборна комисија да врши монторинг на порталите во изборна кампања, со предложените измени за Изборниот законик.

Како што образложи еден од предлагачите, пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ, ДИК немаат услови и техничка можност да го прават тоа и смета дека треба да се најде начин како да се допрецизира за да се внесе и тоа во регулативата.

Допрецизирање се предлага и во делот на исплатата на средства од Буџетот за платено политичко рекламирање.

Пратениците едногласно одлучија измените на законот да се донесат по скратена постапка.

Би можело да ве интересира

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

А1он

ДИК додели уверенијата на шест нови пратеници, ќе ги заменат оние кои беа избрани за градоначалници

Ана Ололовска

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

А1он

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

А1он

До ДИК пристигнале 13 приговори, седум од ТМРО и шест од СДСМ

А1он