Отфрлени две листи за градоначалници и шест за советници

Од:

Потврдени се 303 листи за градоначалници и 567 за советници, информираат од Државната изборна комисија (ДИК).

Има отфрлени две листи за градоначалници, односно во Охрид и Струга по една и шест за советници во Врапчиште, Ѓорче Петров, Зелениково, Кичево, Струга и Тетово.

ДИК најдоцна до 23 септември треба да изврши жребување за редослед на кандидатските листи на гласачките ливчиња. Кандидатите за градоначалници и листите за советници на една партија или коалиција добиваат ист реден број во сите општини. По извршениот жреб потврдените кандидатски листите ќе бидат објавени на веб страната на ДИК и огласени од страна на избирачките одбори.

ДИК утре на јавна седница во 15 часот ќе ја спроведе жрепката за политичко рекламирање за распределба на локации за рекламни паноа и билборди согласно критериумите од Изборниот законик.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ има 17 советници, СДСМ доби 12, ДУИ има 6, Левица има 4

Кристијан Ландов

Тимчо Муцунски и Александар Стојкоски победија во Аеродром и Ѓорче Петров

Кристијан Ландов

ДИК: Шилегов води пред Арсовска во Скопје

А1он

ЗНМ: Осуда за односот на Даштевски кон новинарите, а МВР да постапи по поплаките од страна на онлајн медиумите

А1он

Заврши гласањето, почнува броењето

А1он

(ВИДЕО) Шилегов: Скопје станува европска метропола каде луѓето се важни

А1он