Остануваат клучните разлики за законот за јавно обвинителство

Од:

Работната група на ВМРО-ДПМНЕ викендот до Министерството за правда повторно испратила материјали за Предлог законот за јавното обвинителство, но клучните разлики и натаму остануваат.

-Викендот од ВМРО-ДПМНЕ испратија повторно материјали, но клучните разлики остануваат. Материјалите не беа во согласност со европските препораки за отворање на преговорите. Разговорите ќе продолжат, велат за МИА од Министерството за правда.

Работните групи на власта и опозицијата досега одржаа неколку средби за законот за јавно обвинителство, со кој треба да се реши статусот на Специјалното јавно обвинителство.

Главните разлики се идниот статус и функционирање на СЈО, судбината на постапките кои веќе се почнати и употребата на доказите.

За усвојување на законот за јавно обвинителство неопходно е двотретинско мнозинство и тој е еден од условите за добивање датум за отворање на преговори со Европската Унија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Арсовски: Заев и целото раководство на СДСМ се во длабок очај

(ВИДЕО) Стоилковски: Дали членовите на антикорупциска се согласиле да бидат алиби за криминалот и корупцијата на државната мафија

Додека Боки 13 е во притвор, фирмите од него си ги бараат долговите од илјадници евра

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не само што лажеше дека прв го пријавил случајот, туку и застанал на патот на правдата

(ВИДЕО) Кирков: Проблемот со африканската чума може да се реши без да се изврши масакр на животните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николов: ВМРО-ДПМНЕ се обврзува, Детската кардиохирургија ќе ја вратиме во јавното здравство

Ана Ололовска