Османи: Бевме премногу емотивни во дијалогот со Бугарија, во иднина ќе бидеме порационални

Од:

Емоциите да се тргнат настрана, а да се промовира рационалниот пристап во разговорите со Бугарија, е новиот концепт на македонското Министерство за надворешни работи.

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели дека дебатата во првата фаза од дијалогот била премногу емоционална.

„Чувството беше дека во првата фаза дијалогот помеѓу нас и Бугарија беше премногу емоционален, со премногу емоции во него, сметавме дека треба да го смениме пристапот во однос на овој дијалог, да воспоставиме повеќе рационален пристап во овие разговори и продолжување на комуникацијата во темите за кои имаме повеќе разбирање“, вели Османи.

Тој вели дека со финализирањето на акцискиот план ќе може да се свика новата меѓувладина седница која произлегува од Договорот од 2017 година.

„Имавме размени во дефинирање на тој Акциски план и сметам дека сме при крај за дефинирање на тој план“, вели Османи.

Тој вели дека Акцискиот план е насочен кон соработка на линиските министерства кои ќе го подобруваат животот на луѓето од двете страни на границата.

Минатата меѓувладина седница се одржа во Бугарија, а овој пат домаќин ќе биде Македонија.

Би можело да ве интересира

Османи: Од понеделник започнуваме нова динамика на комуникација со Бугарија

Ана Ололовска

МНР започнува нова десетгодишна надворешна политичка стратегија – Рефлексија 20-30

Ана Ололовска

Средба Османи – Кундурос: Скопје и Атина будно ја следат епидемијата, што поскоро отворање на границите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Џамбаски ја нарече Македонија бугарска, МНР протестира во Софија

Жарко Настоски

МНР: Царинската управа одговори за случајот со книгите од Бугарија и со тоа е одговорено на сите прашања

Ана Ололовска

Потребно е законско продолжување на рокот на пасошите, Собранието не смее да се блокира, вели шефот на дипломатијата

Ана Ололовска