Османи бара поддршка од Германија за решение со Бугарија и старт на преговорите со ЕУ

Од:

Шефот на дипломатијата Бујар Османи, денеска во рамки на работната посета на Сојузна Република Германија, имаше средби со неговиот домаќин, германскиот сојузен министер за надворешни работи, Хајко Мас и со германскиот државен министер за Европа, Михаел Рот.

Како што соопшти МНР, во фокус на разговорите на средбата меѓу Османи и Мас беа подготовките пред Самитот на ЕУ – Западен Балкан во Брдо кај Крањ, надминувањето на разликите со Бугарија, како и најновите внатрешно – политички состојби во нашата земја.

-Факт е дека Берлин е најсилен предводник за европската перспектива и на Северна Македонија, како и на целиот регион. Имаме важен Самит пред нас и поддршката од партнерите како Германија е неопходна, прво и за да ги надминеме разликите со Бугарија за да се одблокира процесот, но и да го вратиме европскиот кредибилитет во регионот, спротивставувајќи се со тоа и на скептицизмот во ЕУ, истакна Османи.

Средбата со државниот министер за Европа, Рот, се наведува, беше искористена да се реафирмира германската позиција за нашето европско досие, за актуелностите од регионален аспект, но и да се дискутира за следните чекори и реформи, потребни за деблокирање на проширувањето на ЕУ.

-Балканот, географски не е на европската периферија, а заради тоа не смее да биде ниту на периферијата на политичкото внимание. Нашата дипломатија е таргетирана и посветена на себевложување во градењето добрососедски релации, регионална соработка и реализација на визијата за видлива и достижна европска иднина, нагласи Османи стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Детали за трагедијата кај Берлин: Убиено цело семејство, најмалото дете имало четири години

Катерина Павлова-Николовска

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

А1он

Европските дипломати разочарани од иранските измени на текстот на договорот

А1он

САД и ЕУ загрижени поради „проблематичните и еднострани акции“ на Кина

Ана Ололовска

САД, Канада, ЕУ и Велика Британија наметнаа координирани и засилени санкции против режимот во Белорусија

А1он

Европската перспектива на Македонија тема на средбата на Радев со Штајнмајер

А1он