ОЈО Битола отвори истрага за пронајдено оружје и муниција во Жабени

Од:

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 41-годишен жител на Жабени за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

– Осомничениот, на 12 мај, во неговиот автомобил држел пиштол марка „Застава“ со калибар 6,35 мм и шест куршуми за тој пиштол. При претрес, пак, во неговиот дом во Жабени биле пронајдени и една автоматска пушка со калибар 7,62 мм и 15 куршуми од тој калибар. Оваа пушка претставува оружје чие набавување и поседување е забрането за граѓаните, се вели во соопштението од ОЈО.

Надлежниот јавен обвинител предложил на осомничениот да му биде определена мерка притвор, а судијата на претходна постапка го прифатил предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена, поради опасност од бегство и можност да го повтори делото.​​

Би можело да ве интересира

Запленета дрога вредна околу 150.000 евра, пресечен меѓународен канал, приведени пет лица

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Русите спектакуларно го претставија новиот невидлив ловец, наречен „Шах-мат“

Жарко Настоски

ВИДЕО: Русите тестираа хиперсонична ракета, тврдат дека оди 10.000 километри на час

Жарко Настоски

Поведена постапка против скопјанец за недозволено поседување на оружје

Ана Ололовска

Грција купи српски ракети со дострел од 40 километри

Жарко Настоски

Уапсен прилепчанец, полицијата дома му најде цел арсенал: оружје, муниција и експлозив

Жарко Настоски