Одбележани 56 години од смртта на Ченто

Од:

По повод одбележувањето 56 годишни од смртта на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов – Ченто, денеска беше положено свежо цвеќе пред споменикот изграден во негова чест во скопската населба Ченто.

Цвеќе положи делегација од општина Гази Баба предводена од градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски, членови на Советот на општината, предводени од претседателот на Советот, Милан Андоновски, претставници од општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ, Унија на жени и млади сили на ВМРО ДПМНЕ, Здруженија на пензионери и здруженија на граѓани.

Би можело да ве интересира

Полскиот историчар Рубаха тврди: Илинденското востание го раководеле Бугари

Орце Костов

ЗИРМ: Учебникот по Историја за V одделение изобилува со погрешни информации и со неосновани констатации

Горан Наумовски

Николај Милков: Пред да влезе во ЕУ, Македонија треба да се раздели со лажните парадигми во историјата

Орце Костов

Џамбаски: Господине Османи, Гоце Делчев е Бугарин, нема две верзии на историјата

Орце Костов

Бугарски научници: Лагите на македонските историчари ќе се најдат во сите светски библиотеки

Орце Костов

Видео: „Срам и арам, ни јазикот бетон, ни историјата – во ЕУ не ќе влеземе ни за 100 години“ – експерти контра владата

Анита Петровска Рајковиќ