Од невремето поплавени се дел од просториите на КАРИЛ, пациентите се препраќаат во други болници

Од:

Привремено е затворена Клиниката за ТОАРЛИУЦ-КАРИЛ, откако дел од просториите се поплавиле по вчерашното невреме, потврдија од Министерството за здравство.До Клиниката стигнало и официјално соопштение потпишано од министерот за здравство, Беким Сали.

– Ве известуваме дека заради технички проблеми на единицата за интензивно лекување ЈЗУ УК ТОАРЛИУЦ КАРИЛ, сите пациенти кои бараат интензивна нега и лекување ќе се препраќаат во следните јавни здравствени установи, се до санација на дефектот: пациентите од Скопје во ГОБ „8 Септември“ и КБ „Наум Охридски“; пациентите од источна Македонија во КБ Штип; пациентите од централна Македонија во КБ Битола; Пациентите од западна Македонија во КБ Тетово“, се вели во соопштението.

Надлежните од Министерството за здравство и од КАРИЛ одбија да кажат колку пациенти имало во критичниот момент и колку болни лица се пренесени во ГОБ „8 Септември“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Невреме во Атина: Поројот носи луѓе, затворени автопати

Агенции од Македонија не им ги откажувале аранжманите на туристите во Грција и покрај предупредувањата за невремето

Орце Костов

(ВИДЕО) Првата жртва на невремето во Грција: Загина сточар, едно лице исчезна

Горан Наумовски

ВИДЕО: Потоп во Италија, најави за силни невремиња и на Балканот

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Силно невреме во Германија: Ветер урна шаторот, триесетина се повредени

Силно невреме на северот на Италија, ветерот ги носеше покривите

Горан Наумовски