Обвинителството бара притвор за Емил Јакимовски

Од:

По речиси 20 часовен распит во полициска станица, обвинителството бара притвор за Емил Јакимовски, поранешен член на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен вработен во Централниот регистар.

Јакимовски во последниов период им се закануваше и ги навредуваше новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска, многупати бил пријавуван за семејно насилство, а доби и други поплаки за навреди и закани на социјалните мрежи. Поплаки против него има поднесено и директорката на Централниот регистар, Марија Бошковска – Јанковски.

„Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за сторени кривични дела – Загрозување на сигурноста од член 144 став 2 (при вршење семејно насилство), Загрозување на сигурноста од член 144 став 4 (по пат на информатички систем), како и Неизвршување на судска одлука од член 377 став 5. Ценејќи ги сите околности во предметот, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје ќе достави Предлог за определување мерка притвор за осомничениот“, се вели во соопштението на ОЈО.

За Јакимовски веќе има една правосилна судска пресуда за семејно насилство. Тој е условно осуден, односно ако го повтори делото во наредните 3 години, ќе треба да одлежи една година затвор.

Јакимовски беше уапсен вчера поради непочитување на мерките предвидени во пресудата и помина 20 часа во полициска станица, а потоа беше однесен во обвинителството кое побара притвор.

Тој сега е изнесен пред судија на претходна постапка Васил Димковски во Кривичниот суд, кој треба да одлучи дали ќе му одреди притвор.

Би можело да ве интересира

Битолчанец обвинет за семејно насилство врз сопругата

Ана Ололовска

Регионална платформа: Ги осудуваме заканите и навредите врз жените новинарки во Северна Македонија

А1он

Скопјанец ја претепал невенчаната сопруга и ја тепал и гризел нејзината 3-годишна ќерка

А1он

Поведена постапка за загрозување на сигурноста на градоначалникот на Кавадарци

А1он

„Нема оправдување„ – секоја трета жена во земјава е жртва на семејно насилство

Хелсиншки комитет: Насилството врз жените не е приватна работа, тоа е општествена појава која треба да се искорени

Ана Ололовска