(ВИДЕО) НСДП: ВМРО-ДПМНЕ сака да ги зашти своите бизнис интереси, а не црквата

Од:

НСДП реагира на, како што велат, бруталниот напад од страна на ВМРО-ДПМНЕ врз Советот и Градоначалникот на Центар.

Владеачката партија не може да ја прифати реалноста и загубата во Центар на последните локални избори.

Кулминација, посочува НСДП, се достигна во моментот на ставање на дневен ред на седница на Советот на Општина Центар Одлука за поништување на 4-те ДУП- а и враќање во предходната состојба на истите.

„Владеачката партија со цел да ја запре седницата на Советот и да ги заплаши советниците, ги стави во функција своите партиски демонстранти кои веќе неколку дена дивеат и ја демолираат општинската зграда. Завчера советниците буквално беа опседнати од гневната толпа организирана од страна на власта. Се кршеа стакла, се фрлаа јајца и дрва врз општината.

– Во таа пресметка беа повредени советници .Целиот призор немо го посматраше полицијата која глумеше дека воспоставува ред, а всушност го штитеше грбот на демонстрантите на ВМРО ДПМНЕ“, изјави Соња Мираковска.

ВМРО-ДПМНЕ во својата кампања против Градоначалникот и Советот на општина Центар ги вклучи и своите медиумски платеници и мегафони преку кои пласира невистини како што е и заканата дека Советот на Центар ќе донесе Одлука со која ќе се урне започнатата Црква Св. Константин и Елена што представува ноторна лага, затоа што во Одлуката јасно стои дека не се однесува на веќе започнатите објекти, посочи Мираковска.

„Но, Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ точно знаат што прават и како најлесно може да се запалат страстите играјки си на картата на верските чуства. Вистинската цел на ВМРО-ДПМНЕ е да ги зашти своите бизнис интереси и огромните профити кои треба да следат со изградба на планираните објекти.

– Ќе потсетам деталните урбанистички планови кои овој Совет ги враќа во првобитна положба се донесоа крајно нетрансарентно и без јавна расправа, спротивно на вољата на граѓаните на Центар“, рече Мираковска.

НСДП го повикува Никола Груевски јавно да се огради од нападите на демонстрантите над општинската зграда и Советниците на Општина Центар кои го имаат мнозинството во Советот и јавно да ги повика органите на прогонот да преземат мерки за откривање на идентитет на напагачите.

„Во спротивно остануваме на ставот дека целата организација е под негова диригентска палка и дека тој лично како Премиер ги злоупотребува сите механизми за вршење на притисок врз актуелната власт во Општина Центар“, смета НСДП.

Би можело да ве интересира

ВМРО ДПМНЕ бара продолжување на зимскиот распуст за две недели

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Прославата на Арсовска скопјани ги чинеше нула денари

А1он

ВМРО ДПМНЕ: Евтин е театарот на Маричиќ и СДСМ која е во коалиција со криминалот

А1он

СДСМ: По само 50 дена владеење на ВМРО-ДПМНЕ пироманска, Скопје е во целосен хаос

А1он

Мицкоски по средбата со Ахмети: Предвремени избори час поскоро, во преговорите со Бугарија да не се коленичи

А1он

ВМРО ДПМНЕ: Јанчева треба да збори за тоа што ниту еден извештај на кримогените директори на Шилегов не доби согласност од Советот

А1он

Leave a Comment

19 + eleven =