Николовски: Институциите почнаа со проверки околу случајот со европските пари

Од:

„Околу случајот за доделувањето финансиски средства од Европската Унија преку Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, ја информирам јавноста дека надлежните институции започнаа со проверка, секоја во рамки на својата надлежност,“ напиша попладнево на Фејсбук вицепремиерот за борба против корупција, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски околу случајот што го отвори „А1он“.

„Како вицепремиер за борба против корупцијата и криминалот, во постојана комуникација сум со институциите, а случајот целосно ќе се истражи и расчисти.

Истрагите не ја исклучуваат и политичката одговорност ако за тоа има основа. Како член на Владата одговорен за спроведување на етичкиот кодекс, активно го следам развојот на настаните и ќе ја известам јавноста за секоја понатамошна релевантна информација,“ напиша вицепремиерот.

Би можело да ве интересира

Љупчо Николовски не го клеветел Христијан Делев, пресуди Апелација

Жарко Настоски

ОЛАФ доаѓа за истрагата против Лидија Димова и фризерницата, ќе ги испитува злоупотребите со обвинителот

Николовски вели: Ќе ја сопреме корупцијата ако секој тргне од себе

Жарко Настоски

Николовски се сретна со американската амбасадорка: Актите на Бајден се порака за бескомпромисна борба против корупцијата

Жарко Настоски

Генсекот на владејачкиот СДСМ, вицепремиерот за борба против корупција, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски, ќе го води партискиот штаб за локалните избори

Жарко Настоски

Николовски бара начини да ја зголемиме трговијата со Русија

Жарко Настоски