Невреме во Куманово – поплавени куќи, подрумски простории и гаражи

Од:

Поројниот дожд што попладнево го зафати Куманово предизвика проблеми во повеќе населби во градот. Според првичните информации од Регионалниот центар за управување со кризи, поплавени се куќи во населбата „Перо Чичо“ и во селото Доброшане, како и подрумски простории, гаражи и дворови зад гимназијата и на дел од булеварите.

Првичните информации од оперативците на РЦУК Куманово се дека се појавило и странично свлечиште на улицата „Титова Митровачка“ за што се информирани надлежните институции.

– Екипите на „Водовод“ веќе се на терен и се обидуваат да ја исцрпат водата од поплавените простори, изјави директорот на претпријатието Горан Стојковски.
Поројниот дожд го зафати Куманово пред 15 часот и непрекинато врнеше речиси еден час со силен интензитет и силни електрични празнења.

Би можело да ве интересира

Граѓаните реагираат на сеча на дрвја во центарот на Куманово

Ана Ололовска

Силно невреме во Централна Европа, загина 14-годишно девојче во Словачка

Камион турна бандера во центарот на Куманово

Во Куманово за време на викендот санкционирани 38 возачи за возење со поголема брзина од дозволената

Ана Ололовска

ВИДЕО: Поплавите во Шпанија однесоа шест жртви

ВИДЕО: Страшно невреме го зафати Мадрид, автомобили пловат низ улиците