Намалена видливост на Шапка и Стража

Од:

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег. Намалена видливост поради магла до 100 метри има на Попова Шапка и 30 до 50 метри на планинскиот превој Стража.

Според ЈП „Македонија пат“, снег врне на Попова Шапка, а поради ниските температури наместа е можна појава на голомразица.

На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци е можна појава на поситни одрони.

ЈП „Македонија пат“ апелираме на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот.

Би можело да ве интересира

Од утре времен сообраќаен режим на булеварот Крсте Мисирков

Казнети над 200 возачи синоќа во Скопје

На Богородица и Табановце се чека околу 30 минути

Татјана Ташкова

На Богородица и Табановце се чека од 30 до 45 минути

Татјана Ташкова

Вчера казнети повеќе од 130 возачи

На Богородица и на Табановце се чека до 45 минути