Околу 120 приговори за новиот ДУП во Расадник, Кисела Вода

Од:

Заврши јавната анкета во општината Кисела Вода, каде граѓани и фирми можеа да поднесуваат приговори и анкетни листови за новиот Детален урбанистички план во Расадник, Кисела Вода, со кој меѓудругото е предвидено да се градат 100 нови згради. Големи реакции во јавноста предизвика планот на општината за овој дел од Скопје, со оглед на тоа што расадникот веќе се гуши со многу згради, тесни улички, сообраќаен хаос, а речиси и да нема никакво зеленило. Над 180 граѓани поднеле петиција за четири парцели од стариот дел од расадникот каде што е предвидено да се градат нови згради, а во тој дел од општината (зад бензинската „Мечкаров“) има само еден запоставен парк, а на половината од паркот сега е предвидено да се гради зграда.

Дополнително, до општината стигнале 119 анкетни листови – дел од граѓаните се жалат на неможноста на наоѓање паркинг место, дел се жалат на густината на населеноста, а поголем дел од анкетните листови се поднесени од приватните сопственици  кои бараат зголемување на бруто развиената површина на своите парцели.

Во рок од 10 дена треба да се разгледаат анкетните листови, а потоа да им се даде одговор на граѓаните. Во зависност од прифатените приговори, ќе се одлучува дали ќе има трета јавна анкета.

Неофицијалните информации се дека за овој план најверојатно ќе има трета јавна анкета. Доколку нема, тогаш планот се праќа во останатите надлежни институции, Градот Скопје и Министерството за транспорт и тие треба да одлучат дали планот ќе биде одобрен. Ако планот не е во согласност со Генералниот урбанистички план (ГУП) или со други законски нормативи, тогаш ДУП-от може да биде вратен на доработка во општината.

Од општината убедуваат дека со новиот план на државните парцели ќе има нови паркови, повеќе зеленило, а предвидена е изградба и на пешачка патека, поликлиника, градинка, основно и средно училиште. Сепак, проблем остануваат приватните парцели кои сега се откупуваат од градежни фирми и таму е предвидено да се градат стотина згради, некои на пет а некои и на тринаесет ката, меѓу кои просторот изнесува само 12 метри.

Би можело да ве интересира

Граѓаните во итна акција против седумкатница врз „Тинекс“ кај школото „Дуња“, градоначалникот вели зграда мора да има

Маја Илиевска-Пачемска

Центар нема да ги вклучи граѓаните во изработка на планот со кој треба да се избришат 60 – катниците кај „Холидеј Ин“

Маја Илиевска-Пачемска

(ВИДЕО) Ацева: Целосно реконструирана улица Востаничка во Кисела Вода, обновена е и водоводната мрежа

Ана Ололовска

Реконструирана улицата „Востаничка“ во Кисела Вода

Ана Ололовска

Предлог до Заев: Направете ги „Треска“ и „Расадник“ паркови за да покажете дека не се сите исти и да добиете меѓународен углед

Жителите на Кисела Вода што аплицирале за инвертери викендов треба да ги предадат старите печки

Ана Ололовска