На 22 јуни квалификациско тестирање за упис во средните училишта

Од:

Јавните средни училишта во кои се пријавени поголем број ученици со ист број поени од предвидениот во Конкурсот за запишување ученици во средно образование за учебната 2020/2021, ќе организираат квалификациско тестирање на 22 јуни со почеток во 10 часот.

– Учениците кои се пријавиле за гимназиско образование (за сите подрачја) ќе бидат тестирани по наставниот предмет математика и по македонски, албански, турски, односно српски јазик, зависно од тоа на кој јазик ја следеле наставата во основното образование, соопшти Министерството за образование и наука.

За учениците кои се пријавиле за здравствена струка (за сите образовни профили), пак, ќе се организира проверка на знаењето по наставните предмети биологија и хемија, исто така на јазикот на кој ја следеле наставата во основното училиште.

– Конечните ранг-листи со резултатите ќе се објават на 22 јуни 2020 година, соопшти МОН.

Би можело да ве интересира

МОН: Мнозинството наставници и родители се за отворање на училиштата во септември

А1он

(ВИДЕО) МОН објави упатство за чистење на училиштата, за протоколите ќе го чека СОНК

А1он

МОН и Комисијата за заразни болести по викендов ќе ги утврдат протоколите за училиштата

Ана Ололовска

Пад од 23.6 отсто на запишани средношколци во десет години, намален е и бројот на основци и студенти

Ана Ололовска

Независниот синдикат за образование бара здравјето на работниците да има приоритет во владините протоколи

А1он

Хакерите таргетираат нови сајтови за пробивање, министерствата проверуваат какви податоци им се одземени

Кристијан Ландов