Министри и директори ја слават победата на Пендаровски во СДСМ

Од:

Министри, коалициони партнери, директори на државни институции се во штабот на СДСМ, каде го чекаат партискиот лидер Зоран Заев за да ги објави резултатите и да ја прогласи евентуалната победата на кандидатот Стево Пендаровски.

Меѓу присутните е министерот за здравство Венко Филипче, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, директорот на Агенција за млади и спорт Дарко Каевски, директорката на УЈП Сања Лукаревска, директорот на финасиската полиција Арафат Муареми, министерката за правда Рената Дескоска, заменик-министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски и останати функционери од редовите на СДСМ.

Од коалициските партнери, прв пристигна Амди Бајрам, а потоа и Павле Трајанов.

Репортерите на „А1он“ од терен јавуваат дека засега не е пристигнат ниту еден претставник од ДУИ, иако претходно функционери на СДСМ најавиле дека ќе пристигне Али Ахмети.

Освен министрите и високите функционери, во партиското седиште на владејачката партија има поддржувачи кои веќе цел час играат оро со зурли и тапани, откако генералниот секретар на партијата Александар Кирацовски и портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов прогласија победа на Стево Пендаровски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костадинов: Извршителот Мицкоски падна на испитот, фатен како препишува од СДСМ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Калеска – Ванчева: Законот за ЈО гарантира независен правосуден систем и ги победи криминалните структури на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митрески и Шахпаска: За 2,5 години, СДСМ во Собранието донесе историски одлуки кои ги отворија перспективите и го подигнаа животниот стандард

Ана Ололовска

ВИДЕО: Активисти на Левица со обид да го саботираат маршот „Чекориме за правда“

А1он

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на вооружените сили Италија

Ана Ололовска

СДСМ: САД, ЕУ, ЕК, сите го поздравуваат носењето на Законот за ЈО, само на криминалците од ВМРО-ДПМНЕ не им одговара

Ана Ололовска