Министерката за одбрана на Албанија, Олта Џачка во посета на Северна Македонија

Од:

Во официјална посета во Министерството за одбрана на Северна Македонија денеска ќе престојува министерката за одбрана на Албанија, Олта Џачка.

Како што соопштија од МО, по церемонијата за пречек пред Министерството, предвидена е тет-а-тет средбата на министерките Радмила Шекеринска и Олта Џачка, како и средба на двете делегации.

Министерките ќе имаат средба и со премиерот Зоран Заев по која ќе дадат изјави за медиумите во медија центарот во Владата.

Министерката за одбрана на Албанија, Џачка ќе се сретне и со претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери.

 

Би можело да ве интересира

Топ Чанел : Хаг ја проширува истрагата во Албанија против поранешен командант на ОВК

Жарко Настоски

Евростат: Албанија шеста во светот според издадени дозволи за престој на нејзини граѓани во ЕУ, прва во однос на населението

Ана Ололовска

Вучиќ: Најавата на Харадинај за обединување со Албанија е закана за регионот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Градежен работник со лопата онесвести 80-годишен поп во Албанија

Жарко Настоски

Рама: Положивме тежок тест со поплавите, новата хидроцентрала „Скавица“ ќе ги реши проблемите

Жарко Настоски

Албанскиот претседател Мета загрижен за депопулација на населението, пред се на младите

Ана Ололовска