Мигрант пронајден мртов на железничка станица Илинден – починал од струен удар

Од:

Машко лице било пронадено починато во пределот на железничката станица во Илинден.

Според лекарите лицето починало од струен удар.

По увидот било констатирано дека се работи за странски државјанин – мигрант кој најверојатно се обидувал да се качи на некој од вагоните при што закачил од жиците кои се под напон.

Од МВР го потврдија случајот.

„ Вчера во СВР Скопје било пријавено дека во 01.10 часот на Железничка станица „Илинден“ било пронајдено починато едно лице-мигрант, кое се здобило со повреди од струен удар.“

Увид на местото бил извршен од екипа од СВР Скопје, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатиот е дадено за обдукција, соопшти полицијата.

На истата локација пред неколку месеци загина малолетно девојче кое по игра со другарите се качило на еден од вагон цистерните и допрело од каблите под напон. Девојчето загина на лице место.

По нејзината смрт јавноста апелираше местото да се обезбеди подобро.

Би можело да ве интересира

Вооружен грабеж на банка во Илинден, одземена е голема сума на пари

Александар Тодески

28-годишно момче почина од струен удар

Приведен криумчар на мигранти: Возел мигранти од Непал

А1он

(ВИДЕО) Се запали автомобил среде раскрсница кај Железничка во Скопје

А1он

Несреќа на роденденска забава во Скопје: Малолетничка си ја изгорела десната рака

Горан Наумовски

Мигрант загина од струен удар на покрив на воз кај Градско