Мицевски: На власта и се брза да го наполни Уставниот суд со партиски кадри

Од:

На власта и се брза да го наполни Уставниот суд со партиски кадри. Ова можеше да биде тест на демократските капацитети на власта, но очигледно решаваат да се движат по патот на поларизација, партиски комбинаторики и ова што се прави е апсурд, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на денешната собраниска седница по предлогот на власта за разрешување на пратеникот Фадил Зендели од Беса од Комисијата за прашања за избори и именувања.

dobivaj vesti na viber

Мицевски на потписниците од власта на овој предлог им честиташе „Среќа нова 49-та“ потенцирајќи дека ова што се прави е преседан и власта со сила ја поларизира работата на Собранието.

– Потписниците се повикуваат врз основа на член 114 и 118 од Деловникот, но член 114 вели дека Собранието врши избори, именувања и разрешувања на носители на јавни и други функции на начин утврден согласно Уставот и закон. Кој носител на јавна функција се разрешува од веќе формирана комисија? Се разрешува пратеник кој е назначен и кој се назначува на првата пленарна основачка седница на Собранието. Членот 118 вели формирање на работни тела. Од ова што се гледа тука изгледа како да сакаат да го разрешат Фадил Зендели од пратеник, истакна Мицевски.

Тој нагласи дека Комисијата е функционална и комплетна, но власта брза со разрешување на Зендели за да може што побрзо да назначи партиски уставни судии.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Милошоски: Бесмислено е власта да бара поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за закони кои што не постојат и не се доставени во Собранието

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ако СДС пронајде струја која ја произведува Мицкоски тогаш слободно нека ја одземе

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Лефков: Аферата Броило е шема која покажува како Димитар Ковачевски и неговиот кум здружени во Соларен Картел свртеле 26 милиони евра

Ана Ололовска

Мицкоски: Жалам што премиерот и министрите во вакви важни моменти за Македонија, не можат да ја надминат својата суета и да се стават на страната на граѓаните

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Денес граѓаните ќе дознаат кои се кризните профитери во Македонија

Ана Ололовска

Трипуновски до Димковски: Мерките ви се неефикасни и популистички

Ана Ололовска