Локалните и регионалните медиуми започнуваат со прекин на програмата

Од:

Бидејќи уште нема никакво решение нити поместување на ситуацијата, од утре, локалните и регионалните медиуми започнуваат со прекин на програмата на секој час со траење од 5 минути и прекин на следење на прес конференции и активности на сите јавни институции, јавни претпријатија и градоначалинци.

dobivaj vesti na viber

Тие наведуваат дека Владата долго време ги игнорира нивните барања за ослободување на 50% од плаќањето за надоместок за дозволата за 2022 година кои ја плаќаат радиодифузерите кон Регулаторното тело. Регулаторот веќе безбеди 50% а остатокот се чека на одговор на Владата. Превидено е да се гасне програмата на 30 минути секој ден, а после 15 дена гаснењето да биде на еден час.

Би можело да ве интересира

АВМУ е против предлогот на Владата со милионски суми да се поддржуваат петте национални телевизии

ВИДЕО: СДСМ го озаконува груевистичкиот поткуп на медиуми против кој се колнеше пред пет години

Маја Илиевска-Пачемска

ОН: Новинарката на Ал Џезира убиена е од израелски оган, бараме кривична истрага

А1он

Почнаа преговорите за решавање на проблемите на регионалните и локалните радиодифузери

А1он

„Медиум Објектив“: Продолжува штрајкот на локалните и регионалните медиуми

Ана Ололовска

МАН: Целосна поддршка на „Медиум Објектив“ во одлуката да започнат со штрајк

Ана Ололовска