Локалните и регионалните медиуми ја прекинуваат програмата од следната недела

Од:

Регионалните и локалните медиуми од 26 април почнуваат со штрајк поради загрозување на економската и егзистенцијалната ситуација.

dobivaj vesti na viber

-Започнуваме со првата фаза во Вторник, 26.04.2022 со штрајк на локалните и регионалните медиуми.

Штрајкот ќе биде со гаснење на нашите програмски содржини во 19:00 часот до 19:30 часот.

На екраните на телевизиите да биде на црна позадина содржина на текст:

ШТРАЈК! Нашиот медиум како членка на Здружението на локални и регионални медиуми „Медиум Објектив“ штрајкува заради игнорирање на нашите барања испратени до Владата и надлежните институции!

На програмите на радио станиците да биде прочитан истиот текст со повторување во времетраење од 30 минути во истиот период.

Тие наведуваат дека Владата долго време ги игнорира нивните барања за ослободување на 50% од плаќањето за надоместок за дозволата за 2022 година кои ја плаќаат радиодифузерите кон Регулаторното тело. Регулаторот веќе безбеди 50% а остатокот се чека на одговор на Владата. Превидено е да се гасне програмата на 30 минути секој ден, а после 15 дена гаснењето да биде на еден час.
.

Би можело да ве интересира

АВМУ е против предлогот на Владата со милионски суми да се поддржуваат петте национални телевизии

ВИДЕО: СДСМ го озаконува груевистичкиот поткуп на медиуми против кој се колнеше пред пет години

Маја Илиевска-Пачемска

ОН: Новинарката на Ал Џезира убиена е од израелски оган, бараме кривична истрага

А1он

Почнаа преговорите за решавање на проблемите на регионалните и локалните радиодифузери

А1он

„Медиум Објектив“: Продолжува штрајкот на локалните и регионалните медиуми

Ана Ололовска

Локалните и регионалните медиуми започнуваат со прекин на програмата

А1он