Ковачки: Пиунот Ковачевски да отвори случаи против Заеви за огромниот рекет

Од:

Пиунот Ковачевски треба да се огради од криминалот на уценетиот Заев и да отвори случаи против Заеви за огромниот рекет, вели Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Заеви, додава тој, се вмешани во најголемите криминали во Македонија.

„Бојан Јовановски го обвини Вице Заев дека земал рекет од тендерите во РЕК, шоферот на Трајче Заев беше фатен како шверцува дрога, семејните фирми им влегоа во бизнисот со марихуана и целата држава ја направија заложник на своите бизнис интереси. Заев се повлече од врвот на СДСМ за Димитар Ковачевски да ги покрие неговите траги, да нема истраги и да го легализира криминалот. За таа цел раководството на СДСМ е полно со кадри на заевизмот, тоа не се нови луѓе, туку стари и истрошени кадри на Заев. Раководството на Димитар Ковачевски е тело на Заев, таму е Фатмир Битиќи, вицепремиер на Заев и потпретседател на СДСМ. Тој е една од причините за енергетската криза, причините за инфлацијата, малиот број на странски инвестиции, за отпуштањето на луѓе од работа“, истканува Ковачки.

Во раководството на СДСМ и на Ковачевски, смета пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, има место и за насилници и тепачи на жени како Ацевски, но и за вечни губитници како Андреј Петров, кој беше градоначалник на Карпош, а скоро никој не се сеќава на него, зошто ништо и не направил, додава тој.

Според него, не може разединета партија како СДСМ која ја подели Македонија да зборува за обединување.

Смета дека ништо не е сменето во СДСМ, истите луѓе, вели Ковачки, кои кога сами за себе велеа дека имаат плава крв, сега се на чело на СДСМ.

„Ковачевски е продолжена рака на заевизмот. Димитар Ковачевски е човекот кој се поклонува на Заев и го надоградува заевизмот. Како заменик министер активно учествува во зголемување на историски највисокиот долг во државата, кој активно придонесува за инфлација и поскапување на цената на струјата. Човек кој лажеше дека е дипломец на Харвард каде завршил обичен курс и кој докторирал на сметка на државата додека неговиот татко е амбасадор во Црна Гора“, потенцира на денешната прес-конференција Ковачки.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Молчењето не е опција, протест за рушење на владата

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ закажа протест за 18 јуни во Скопје

Кристијан Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски требаше да одговори дали вчера на стадионот во Чаир го прашал Џафери по кого пцуел во Собранието

(ВИДЕО) Николова: СДСМ успешно менаџира со кризата, ВМРО-ДПМНЕ најавува нови блокади но и тие ќе бидат поразени

Ана Ололовска

Мицкоски бара меѓународна реакција за пцостите на Џафери: Интерпелација нема да успее

Кристијан Ландов

Мицкоски најави можни протести: Одат по амбасади и цимолат дека ВМРО-ДПМНЕ им го блокирало Собранието

Кристијан Ландов