Ковачки: Каков напредок слават бугарските историчари, Ковачевски да каже што е договорено за Цар Самоил

Од:

Каков е тој напредок за кој слават бугарските историчари? Од бугарската комисија тврдат дека за Цар Самоил е завршена работа, а Ковачевски молчи. Што точно е прифатено, и кој е договорот за Цар Самоил? Дали тоа е причината на радоста во Софија, а за молкот во Македонија праша на прес конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки.

dobivaj vesti na viber

– Ковачевски и Османи преговараат без да ја запознаат опозицијата, Собранието и јавноста. Владата води преговори кои може да задираат во македонскиот идентитет, јазик и историја зад целосно затворени врати. Јавноста се информира за преговорите од бугарските политичари и историчари и нивните изјави во медиумите. Бугарите си ги информираат своите граѓани, а македонската страна молчи. Доколку Ковачевски е искрен кон народот и кон државата, тогаш ќе побара веднаш писмени гаранции за македонскиот идентитет, историја и јазик и од Бугарија и од ЕУ. Водење на преговорите на ист начин како и до сега, само ќе ги потврди сомнежите дека Ковачевски и Османи тргуваат со македонските национални интереси. Токму затоа Ковачевски да ја информира јавноста што до сега се преговарало и договорило, а Османи да го стори тоа пред пратениците рече Ковачки.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е за кратење на даноци за да може бизнисите да се развиваат

Ана Ололовска

Николоски: Власта да излезе на избори и да се увери дека анкетата со двојна предност за ВМРО-ДПМНЕ е точна

Арсовски: Скафандер министерката стана скандал министерка

ВМРО-ДПМНЕ: Министерката за култура да имаше две чисти ќе знаеше дека најзначајните дела во македонската култура се со историски наратив

Арсовски: Ковачевски да се извини на македонскиот народ затоа што ја носи државата кон ново национално предавство

Катерина Павлова-Николовска

Арсовски: Уставни измени со ВМРО-ДПМНЕ нема да се случат