Ковачевски и Груби се во паника, 10 пратеници од власта нема да гласаат за уставни измени тврди ВМРО-ДПМНЕ

Од:

Ковачевски и Груби се во паника, пратеници од СДС и ДУИ не се за уставни измени. Ковачевски молчи и не кажува дали тројца пратеници од првата и втората изборна единица му кажале дека ако е се на маса овие уставни измени тие нема да гласаат велат од ВМРО-ДПМНЕ.

– Ковачевски молчи и дали 6-мина пратеници од внатрешноста на му рекле дека уставните измени, се најлошото нешто што може оваа влада да го направи. Ковачевски има проблем со 9 негови пратеници, кои се против лошите политики кои ги води тој на штета на државата. И во СДС има луѓе кои знаат како и во која насока треба да оди државата, но тие се потиснати од Ковачевски и луѓето околу него. Покрај пратениците на СДС, и еден пратеник од ДУИ е под прашалник. Груби молчи и не кажува дали еден пратеник од неговата партија побарал пари за да гласа?
Ковачевски и Груби се во паника, затоа беа сите егзибиции во изминатиов со владино мнозинство. И Ковачевски и Груби знаат дека Уставни измени нема да има, само сакаат да владеат уште некој месец повеќе, за некоја зделка и матен тендер плус. Ковачевски и Груби не се за ЕУ, тие се за себе, за личен бенефит. Народот ќе ги порази таквите политики, врз база на национални отстапки да се прави криминал со надеж дека ќе помине неказнето, се наведува во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Следната недела средба меѓу Ковачевски и Мицкоски

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: ДУИ се зрели за во опозиција, но се плашат дали и како ќе преживеат после заминувањето од 20-годишната власт

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски не оди сам на лидерска средба зошто Ахмети не го пушта, а СДС нема доверба во него

Ана Ололовска

Ковачевски: Ако не се случат уставните измени, ќе имаме изолација

ВМРО-ДПМНЕ: Цела влада на чело со Груби се собра за копање една дупка

Артан Груби: Законите за „Бехтел и Енка“ нема да паднат на Уставен

Орце Костов