Кирацовски: Просветната и благородна дејност на Кирил и Методиј нека биде наш патоказ

Од:

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија.

„ По повод Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упатувам срдечни честитки до сите граѓани на нашата татковина.

Денес, со особена гордост, чест и достоинство имаме привилегија да го славиме делото словенските просветители Кирил и Методиј.

Со нивното дело, просветителите Кирил и Методиј оставија трајни, вековни вредности и ја одбележаа една од најважните епохи на христијанската и словенската цивилизација.

Благородната мисија на браќата Кирил и Методиј има уникатно историско и културно значење за македонскиот народ и за сите народи кои ја негуваат словенската култура и традиција.

Нивното просветно и благородно влијание нека биде наш патоказ, да создаваме вредности, да работиме за општо добро, за подобра иднина на сите граѓани.

Нека ни е честит 24 мај“.

Би можело да ве интересира

Кирил и Методиј се Бугари, а кирилицата бугарска, изгласа Парламентот во Софија

А1он

Делегации на Македонија и Бугарија во Рим положиле цвеќе на гробот на Св. Кирил.

А1он

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

А1он

Талат Џафери го честиташе Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј

А1он

Скулптура на светите браќа Кирил и Методиј за папата Франциск

Ана Ололовска

Молебен на гробот на Свети Кирил во базиликата „Сан Клементе“ Рим

Ана Ололовска